Du är här

Om Vasa

Stadsfullmäktiges ledamöter

Vasa stadsfullmägtige har 59 i kommunalval valda förtroendevalda. Mandattiden för fullmäktiges ordförande och vice ordförande är två år. Ledamöterna sitter vid sammanträdena enligt fullmäktigegrupp i den ordning som godkänts av ordföranden.

ordförande för mandattiden 1.6.2019 - 31.5.2021

 

ordförande Joakim Strand
I viceordförande Anne-Marie Viinamäki
II viceordförande Matti Vahtera

protokollförare och sekreterare för fullmäktigeperioden 1.6.2017 - 31.5.2021
protokollförare Marjo Mäki-Krekola
I ersättare
II ersättare Marja Ylisalmi
tekniska sekreterare Marja Ylisalmi
I ersättare Anna-Maija Iitola
II ersättare

tjänsteinnehavare som har närvarorättighet för fullmäktigeperioden 1.6.2017 - 31.5.2021
stadsdirektör
bildningsdirektör
social- och hälsosektorns direktör
teknisk direktör
tf ekonomidirektör
personaldirektör
specialsakkunnig
stadsjurist

59 ledamöter fullmäktigeperioden 1.6.2017 - 31.5.2021

SFP Svenska folkpartiet i Finland, 18

  1. Strand Joakim
  2. Salovaara-Kero Anne
  3. Granfors Ulla
  4. Frantz Hans
  5. Nilsson-Väre Marit
  6. Somppi Sari
  7. Kloo Barbro
  8. Kullas Johan
  9. Norrgård Martin
  10. Slotte Filip
  11. Blomfeldt Ragnvald
  12. Boucht-Lindeman Helena
  13. Mahdi Ramiesa
  14. Öhman Thomas
  15. Skytte Mathias
  16. Wägar Lars-Erik
  17. Erickson Sture
  18. Svartsjö Heidi


SDP Finlands Socialdemokratiska Parti, 13

  1. Berg Kim
  2. Mäkynen Matias
  3. Kumpula-Natri Miapetra
  4. Tolppanen Maria
  5. Kivimäki Jorma
  6. Andrejeff Pirjo
  7. Niemi-Iilahti Anita
  8. Ala-Heikkilä Sari
  9. Rauhala Raimo
  10. Miettinen Arja
  11. Teppo Erkki
  12. Hellman Per
  13. Kiviranta Marjatta


Saml Samlingspartiet, 10

  1. Heinonen Marko
  2. Luoma Kai
  3. Mäki Tommi
  4. Koski Susanna
  5. Viinamäki Anne-Marie
  6. Kujanpää Raija
  7. Linna-Välimäki Laura
  8. Pastuhov Kari
  9. Munkki Marianne
  10. Tulimaa Leena


Sannf  Sannfinländare, 6

  1. Mäkynen Jukka
  2. Ollila Mauri
  3. Karppi Lauri
  4. Vahtera Matti 
  5. Juha Rantala
  6. Karppi Päivi


Gröna Vasas gröna fullmäktigegrupp, 4

  1. Ala-Kokko Laura
  2. Capova Ivanka
  3. Ehrström Emine
  4. Alhonnoro Lotta


VÄNST  Vänsterförbundet, 4

  1. Lehto Anneli
  2. Moisio Harri
  3. Akinyemi Aino
  4. Moisio Päivi


Centern i Finland en ersättare, 2

  1. Rintamäki Anne
  2. Rintamäki Merja  


KD Kristdemokraterna i Finland, 2

  1. Hokkanen Heimo
  2. Kaunismäki Tom


protokoll som tillhör denna sida:
stadsfullmäktige 15.5.2017 35 ledamöter
stadsstadsstyrelsen 4.12.2017 472 Linda Jakobsson-Pada
stadsfullmäktige 12.6.2017 57 ordföranden
stadsfullmäktig 12.6.2017 58 protokollföraren
stadsfullmäktige 19.3.2018 14 Jussila Ville / Juha Rantala

länkar som tillhör denna sida:
Stadsfullmäktige
Föredragningslistor och protokoll och tjänsteinnehavarbeslut
Stadsfullmäktiges ersättäre

annat:
e-postadress för fullmäktigeledamöter är förnamn.efternam@vasa.fi
stadsfullmäktige = FG