Du är här

Upplev Vasa

Idrottsgrenar, som kan utövas i Vasa

Söker du en motionsform? Här finns en förteckning över vilka grenar man kan utöva i Vasa

 

Grenarna hittar du genom att söka på namnet i alfabetisk ordning.
Om det utövas idrottsgrenar i staden som finns inte med eller om det finns felaktiga uppgifter i den, ber vi er meddela om det skriftligen liikunta@vaasa.fi

Botniahalli, Katja Lösönen

Svenskspråkiga föreningar

 

A-F

 

AGILITY

BOTNIC AGILITY CLUB RF.
http://www.botnicagilityclub.com/

Kontaktperson: Carina Frönas tel. 040-7159886; carina.fronas(at)gmail.com

AMERIKANSK FOTBOLL

WEST COAST VIKINGS RY.
http://www.vikings.fi/

Juniorer , pojkar 13år och 15 år

Kontaktperson 1:Seppo Evwaraye tel. 045-1235722 sevwaraye(at)hotmail.com
Kontatkperson 2: Mika Joki tel. 045 1235722; mika.joki(at)netikka.fi

WASA ROYALS, Representativt lag

Trenare: Seppo Evwaraye tel.045-1235722; sevwaraye(at)hotmail.com

BILJARD

VAASA SENIOR BILJARD RY.
http://www.vaasaseniorbiljard.com

Kontaktperson: Juha-Pekka Alanen tel. 050-3341754; juha-pekka.alanen(at)elisanet.fi

WASA POOL BILJARD CLUB ry.
http://www.theclub.fi

Kontaktperson: Stefan Sellberg 050-3556676; http://www.stefansellberg.com

BOWLING

VASA BOWLINGFÖRBUND RF.
http://www.vklvbf.com

Bowlinghall: Krutkällarvägen tel. 06 3172257 kassa(at)vklvbf.com

BRAZILIAN JIU-JITSU

BJJ VAASA RF.
http://www.bjjvaasa.com

Kontaktperson: Petri Mäki tel.044-7651170

BRIDGE

VASA BRIDGEKLUBB R.F.
http://www.vasabk.fi/anslagstavla/

Kontaktperson: Clas Nyberg, tel.044 -5225775; clas.nyberg(at)saunalahti.fi

CYCKELUTHYRNING
Cyckelaffär Viertola, Handelsesplanaden 28. Tel. 06- 3171413.

DANSSPORT

DANSSPORTFÖRENINGEN ROLLING
http//www.rolling.fi/sivut/index.php

Kontaktperson  Ari Hinttu, tel  050 397 3711, ari.hinttu(at)rolling.fi

Danslinje tel  040-5890087, postilaatikko(at)rolling.fi

KUULA-INSTITUTET
http://www.vaasa.fi/Pa_svenska/Fritid/Kultur/Konstutbildning/Kuula-institutet/Dansavdelningen

Barndans, klassisk balett, nutidsdans, vuxenbalett, show-jazz

Kontaktperson: Jaana Saaranen tel. 040 720 3852

VASA GYMNASTIKFÖRENING RF.
http://www.vgf.idrott.fi

Yhteyshenkilö: Susanna Fors puh. 0504056104; susanna.a.fors(at)gmail.com

FOTBOLL

AKADEMISK BOLL CLUB R.F(ABC)

Kontaktperson: Matias Broberg puh. 040-5833673
Bastuhyrning: Kjell Nykvist tel. 050 591 9225

BOLLKLUBBEN -48 RF.
http://bk48.bmo.fi

juniorer
Kontaktperson: Johan Byholm tel. 050 5752081; johan.byholm(at)merisoft.fi
män
Kontaktperson: Hakala Jari 040 - 7687962; hakala.jari(at)elisanet.fi
kvinnor
Kontaktperson: Maria Rönn 050- 5392299;maria.ronn(at)abo.fi

FC BRÄNDÖPOJKARNA.RF

Kontaktperson: Josefine Dahlgren

SUNDOM IDROTTSFÖRENING R.F.  juniorer
http://www.sundomif.fi

Kontaktperson: Thomas West tel. 050 5626989; thomas.west(at)wartsila.com

VASA IFK( Idrottsföreningen Kamraterna Vasa rf)
http://www.vifk.fi

Juniorchef : Krister Grönholm puh 044-0331624, krister.gronholm(at)vifk.fi

Ordförande: Henrik Skytte puh 0500-161602; henrik.skytte(at)vifk.fi

Sekreterare: Camilla Pundars-Mitts puh 050-5369665, camilla.pundars-mitts(at)novia.fi

FRIIDROTT

VASA IDROTTSSÄLLSKAP RF
http://www.vis.fi/
Kontaktperson 1: Mikael Rönnkvist 050-5575192; mikael.ronnkvist(at)yrkesakademin.fi

Kontaktperson 2:Peter Brandtberg 0500-791759; peter(at)vomattila.fi

Kontaktperson 3:Tom Gullberg 040-5135752; tom.gullberg(at)abo.fi

FÄKTNING

VASA FÄKTARE RF
http://www.vami.tk
vamiry(at)gmail.com

G

 

GYMNASTIK

IK HELLAS RF.

damer
Kontaktperson:  Barbro Haavisto tel. 040-5355249

VASA GYMNASTIKFÖRENING RF.
http://www.vgf.idrott.fi

Kontaktperson: Susanna Fors puh. 0504056104; susanna.a.fors(at)gmail.com

VASA IDROTTSSÄLSKAP RF.
män oldboys

Kontaktperson: Kaj Nykvist tel. 321 2824/050-365 4462

H-P

 

HANDBOLL

NORVALLA SPORT
Facebook

Kontatkperson: Tommy Nyman tel. 0400-823104: tommy.nyman(at)kolumbus.fi

ISHOCKEY

VAASAN SPORTIN JUNIORIT RY
http://www.juniorsport.fi

Kontor: Ishallen, (06) 3173 886; toimisto(at)juniorsport.fi

Träningschef: Kenneth Westerback 050-5272310 kenneth.westerback(at)juniorsport.fi

JOGA

PRO YOGA WASA RF
http://www.wasayogacenter.fi

tel: 050 5149725; info@wasayogacenter.fi

KAMP

WASA WARGAMES CLUB RY
http://www.wasawargamesclub.fi/

Kontaktperson: Robert Witting tel. 050-5414706; robert.witting(at)gmail.com

KANOTING

VAASAN KANOOTTIKERHO RY.
http://www.vkk-vkk.fi
vaasakk(at)gmail.com

Kontaktperson 1: Sami Huhtakallio tel. 040-8371292

Kontaktperson 2: Reino Lähdemäki tel.044- 4113003

KARATE

VAASAN KARATE-DO SHOTOKAI RY.
http://www.kdsvaasa.net

Kontaktperson 1: Linda Holm tel. 050-592 5970; linda.holm(at)netikka.fi

Kontaktperson 2:Jens Knip tel.050-5915260

KARATE, KORYU UCHINADI

VAASAN KARATEKLUBI
http://vaasankarateklubi.fi

Kontaktperson: Daniel Sandström 050 3538780

VKK DOJO, Olympiagatan 16 a. Foto inifrån och utifrån. Uthyrning via hemsidorna.

KONDITIONSALAR

BRANDO GYM
http://www.hoteltekla.fi/

tel. 06-3276411

LADY LINE, STENHAKA
http://www.kivihaka.ladyline.fi

tel. 044 323 3599

LADY LINE, VASA
http://www.vaasa.ladyline.fi

tel. 010-3963200

MOTIONSCENTER EASY FIT
http://www.easyfit.fi

SANDVIKENS MOTIONSHUS
http://www.vaasa.fi/sv/sandvikens-motionshus

tel. 040-5893695 eller 040-5245912

WASA SPORTS CLUB
http://www.wsc.fi

tel. 06-3189700

WASAMOVE MOTIONCENTER
http://www.wasamove.fi

tel. 010 320 0500

LÄNGDSKIDÅKNING

SUNDOM IF

http://www.sundomif.fi eller www.laget.se/SundomIF_Skidor

Kontaktperson: Tomas West, 050-5673962; tomas.west(at)netikka.fi

MIKROSPEEDWAY

http://vamk.net/

Föreningens e-post: tapio.ruostetoja(at)gmail.com

Mikrospeedway: (3---9-åringar):Tuulia Purtola, tel. 040-5639700,

tuulia.nieminen(at)mustasaarelainen.com

Kontaktperson 2: Ordförande: Tapio Ruostetoja, tel. 050-334 2844

Knattespeedway (9---16-åringar), speedway, långbana, isracing: Mikko Rahko, tel. 044-072 6606

MINIGOLF

BOTNIA MINIGOLF KLUBB RF
http://www.bmgk.fi/

MINIGOLFBANOR

Botnia minigolf, Uddnäsvägen, Vasklot tel. 317 7915
http://www.bmgk.fi/

Vaasan Mailas, Sandvik
http://www.vaasanmaila.fi/kioski-minigolf/

Bokningar: Päivi Havulehto- Heinonen tel.040-5240064, vaasan.maila(at)netikka.fi

Hemstrands minigolf, Gustavsrovägen 82,
http://www.kotirannantyovaentalo.fi/ Tel. 040- 581 8740, 06-321 1162

PADDLING

VAASA KANOTKLUBB RF
http:// www.vkk-vkk.fi

vaasakk(at)gmail.com

Kontaktperson 1: Sami Huhtakallio tel.040-8371292

Kontaktperson 2: Reino Lähdemäki tel.044- 4113003

POLE FITNESS

WASA VERTICAL FITNESS
www.wasaverticalfitness.fi

Kontaktperson 1: Tina Westerlund tel.0505289674 tina(at)wasaverticalfitness.fi

R-S

 

REDSKAPSGYMNASTIK

VASA REDSKAPSFANTASTER RF.
http://www.vaasantelinetaiturit.fi

Föreningschef: Katariina Paajaste  tel. 050-435 8465, katariina.paajaste(at)gmail.com

Verksamhetsledare: Päivi Räisänen tel. 050- 375 3515, piikuja(at)elisanet.fi

VASA GYMNASTIKFÖRENINGEN

flickor: Rebecca Ingves tel. 050-4058176; rebecca.ingves (at) gmail.com

Pojkar: Jan Lundberg tel. 050-3181033; jan.lundberg (at) citec.com

RIDNING

VASA HUBERTUS r.f.
http://www.hubertus.fi/

Kontaktperson: Ordf. Tiina Brandt tel. 050 - 305 8358; tiina.brandt(at)uwasa.fi

VASA HUBERTUS RIDSKOLA

Kuulagatan 15, 65230 Vasa

Verksamhetsansvarig och bokning av ridlektion: Leea Kaakinen tel. 044-3208214

VAASAN RATSASTUSSEURA RY – VASA RIDFÖRENING RF
http://www.netikka.net/vaasanratsastuskeskus/

Yhteyshenkilö: Teija Laitinen 050 5177277; teija.laitinen(at)uwasa.fi

VASA RIDCENTER
www.vaasanratsastuskeskus.com

Marenvägen 9, Sundom Tel. 050-5177277; tla(at)uwasa.fi

ROLLER DERBY
http://www.wasarollerderby.fi

E-mail: wasarollerderby(at)gmail.com
tel. 044-3078971

 

 

RUGBY

VAASA RUGBY CLUB RF.
http://www.vaasarugbyclub.net

vaasarugbyclub(at)gmail.com

Herrar:Vaasa Wolves :
Sauli Tyvi tel. 040 -700 6576; vaasarugbyclub(at)gmail.com

Kvinnor: Vaasa Foxes
Pauliina Puronaho tel.040 965 6933; vaasafoxes(at)hotmail.fi

SCHACK

VASA SCHACKSÄLLSKAP RY.
http://www.netikka.net/vss/

Kontaktperson: Grels Linqvist tel. 050-3341707; grels.linqvist(AT)netikka.fi

Kontaktperson 2: Jarmo Peltomäki tel. 040-7700107; jarmo.peltomaki(at)vaasa.fi

SEGLING

WASA SEGELFÖRENING RF.
http://www.wasasegelforening.com

mail(at)wasasegelforening.fi

Kommodor:
Mikael Still, tel.040 - 7047 078; mikael.still(at)visionworks.fi
Juniorchef :
Petteri Genas tel. 050-511 8188; petteri.genas(at)vaasa.fi

SEGELFLYGNING

VAASAN LENTOKERHO-VASA FLYGKLUBB RY.
http://www.vaasanlentokerho.fi/

Utbildingschef: Ilmo Leino tel.. 040-353 9740; ilmo.leino(at)netikka.fi)

SIMNING/SIMSKOLOR

VAASAN UIMARIT –96 RY.
http://vau96.sporttisaitti.com

Kontaktperson 1: Ord.Enni Kivioja puh. 040-4118837; enni-(at)luukku.com ja

Kontaktperson 2: Kivioja Tuija 050-3076310

VAASAN UIMASEURA-VASA SIMSÄLLSKAP RY.
http://www.vus.fi

Kontaktperson:
Peter Nieminen tel. 040-5640514; peter.nieminen(at)vshp.fi
Verksamhetsledare:
Maritta Nurmi tel. 045-2792372; maritta.nurmi(at)vus.fi

SKIDNING

SUNDOM IF
http://www.sundomif.fi eller www.laget.se/SundomIF_Skidor

Kontaktperson: Tomas West, 050-5673962; tomas.west(at)netikka.fi

SKIDNING, SNOWBOARDS, ALPINA SEKTIONEN

VASA SKIDKLUBB RF

http://www.vaski.org/

Kontaktperson 1: Mikael Nylund tel. 050-3200426

Kontaktperson 2: Jan Ekman tel. 044-3204665

SKATEHALLEN

VASA SKATE RF

Ordförande: Markus Muurimäki, . tfn 050-3490285

Skatehallen i Roparnäs, Axelmörnenvägen 1:

SKYTTE

VASA SKYTTEGILLE – VAASAN AMPUJAT RY.
http://www.vsva.net/

Kontaktperson ordf. Jyrki Aronen tel. 050-3592025; vsvaPOISTA(at)vsva.net

SPORTFISKNING

VAASAN URHEILUKALASTAJAT- VASA SPORTFISKARE RY
http://www.vuk-vsf.com/

Kontaktperson: Erkki Hietanen tel.0400-716 618

T-Z

 

TAIJI/TAJ-CHI

VAASAN TAIJI
http://www.vaasantaiji.fi

Kontaktperson: Ordf. Johan Tasanko tel. 050 3643540; info(at)vaasantaiji.fi

VINTERBAD

VAASAN PINGVIINIT
http://www.vaasanpingviinit.fi

Kontaktperson: synnove.kaihovirta@gmail.com

YOGA

PRO YOGA WASA RF
http://www.wasayogacenter.fi

tel: 050- 5149725; info(at)wasayogacenter.fi

OILIX
http://www.oilix.fi

Kontaktperson: Oili Viskari tel. 044- 3554941; info(at)oilix.fi

ZUMBA

MOTIONHUSET MAGDALENA SIGG

info(at)motionhuset.fi; tel. 044 2913314

 

Alla grenar, som kan utöva i Vasa finns här