Förbigå menyn

Invånarföreningar och områdeskommittéer

Invånarna gör staden. Vasas invånarföreningar är viktiga kännare och utvecklare av sina bostadsområden.

På Vasa stads område är ett flertal invånarföreningar verksamma och de har som mål att skapa trivsamma bostadsområden med god samhörighet.

Områdeskommittéerna samlar stadens invånarföreningar till egna helheter. I Vasa finns tre områdeskommittéer, som samlas 3-5 gånger per år och främjar  gemensamma intressen på ett större område.

Stadsdelsföreningarnas samråd är områdeskommittéernas samarbetsorgan och en kommitté som lyder under stadsstyrelsen. Samrådet sammanträder en gång per år och beslutar bland annat om understöd som ska beviljas invånarföreningarna.

Fråga efter ytterligare information om invånarföreningarna från samserviceenheterna eller ta direkt kontakt till invånarföreningen eller områdeskommittén på ditt område.

Invånarföreningar

A
Aaltopuiston Asukasyhdistys ry
ordförande Pipsa Uusihakala
pipsa.uusihakala@gmail.com och
aaltopuisto@gmail.com

B
Brändö stadsdelsförening rf.
ordförande Antti Koski
a.koski@netikka.fi
tel. 050 071 2903
viceordförande Kari Laitana
kari.laitala@netikka.fi
tel. 040 047 5148

G
Gerby-Västervik kotiseutuyhdistys ry
ordförande Marcus Hellman
gerby.vastervik@gmail.com
protokollförare Jenny Laaksonen

H
Haapaniemen pienkiinteistöyhdistys
ordförande Seppo Rapo
tel. 040 520 5000

Haarajoen jakokunnat / Kyläyhdistys
ordförande Pasi Keskinen
tel. 050 552 7655
protokollförare Reino Paloniemi
tel. 050 541 1745

Hietalahden pienkiinteistöyhdistys ry
ordförande Jarno Hankaniemi
jarno.hankaniemi@netikka.fi
protokollförare Kirsi Ikäheimonen
kirsi.ikaheimonen@vaasa.fi

Hiiripellon Kyläyhdistys ry
ordförande Leena Vainio
tel. 040 573 2078
http://hiiripelto.webly.com

Huutoniemen omakotiyhdistys ry
ordförande Esa Kivioja
tel. 044 240 3490
esa.s.kivioja@anvianet.fi

Höstves Byagårdsförening rf
ordförande Matti Aspholm
tel. 050 410 3014

I
Isolahti – seura ry
ordförande Britta Airenne
tel. 044 321 1860
britta.airenne@gmail.com
protokollförare Kirsti Ketola
tel. 050 528 8191
ketola.kirsti@gmail.com

J
Jukolan Rakentajat – Jukolas Byggare r.y. (Asevelikylä)
ordförande Sakari Niemikari
tel. 040 833 1023
sakari.niemikari@netikka.fi
protokollförare Anja Paksu
tel. 040 523 9466
anja.paksu@netikka.fi

Järvenkylän kyläyhdistys 
ordförande Vesa Syri
tel. 040 755 3580
protokollförare Kristiina Uusitalo

K
Kantakaupungin asukasyhdistys ry / Vka ry:n blogi
ordförande Birgitta Lång
tel. 050 367 4165
birgitta.lang@fimnet.fi
protokollförare Anttu Kankaanpää
anttu.kankaanpaa@gmail.com

Korkeamäen asukasyhdistys
ordförande Markku Pulli
tel. 040 5363784
markku.pulli@gmail.com
protokollförare Raimo Sillanpää
tel. 040 520 0044
raimo.sillanpaa@anvianet.fi

Kronvik byaförening rf
ordförande Mats Eloluoma
matseloluoma@gmail.com

M
Merikaarto-Seura
ordförande Pekka Mäenpää
tel. 040 784 9950
maenpaa@netikka.fi

Metsäkallio-Seura
Yhdistys on tauolla ja etsii uusia aktiivisia jäseniä

O
Ojaniemen kyläyhdistys ry
ordförande Timo Hakanen
tel. 040 821 0793

P
Pappilanmäen omakotiyhdistys
ordförande Kari Peltonen
tel. 040 828 3375
kari.peltonen@jamin.fi

Perkiön jakokunta
ordförande Eero Hakala
tel. 06 4784 909 och 050 353 9049
protokollförare Marita Salo
tel. 045 899 4426

Perkiön kylätoimikunta
ordförande Risto Salo
tel. 040 086 2406
protokollförare Marita Salo
tel. 045 899 4426

Pienkiinteistöyhdistys Teeri-kiila ry (Teeriniemi – Kiilapalsta)
ordförande Tapio Hakola
tel. 040 131 2171
tapio.hakola@netikka.fi
protokollförare Eeva Järvi
eeva.jarvi@netikka.fi

Pohjois – Ristinummen pienkiinteistöyhdistys
ordförande Esa Saari
prpkyry@gmail.com
protokollförare Jorma Kivimäki
tel. 040 056 1963
jorma.kivimaki@netti.fi

Purolan kyläyhdistys ry
ordförande Peter Remahl
tel. 050 482 1948
remahl@mac.com
protokollförare Johanna Leskinen
tel. 050 482 1948
johanna.leskinen@elisanet.fi

R
Runsor byagårdsförening rf
ordförande Pörn Birger
tel. 06 356 7555
protokollförare Gertrud Ståhlberg
tel. 06 346 0526

S
Saarenpään kyläyhdistys ry
ordförande Sirpa Haka
tel. 050 547 5447
saarenpaa.kyla@gmail.com
protokollförare Nurmikoski Helena

Selkämäen kyläyhdistys ry
ordförande Seppo Korpi
tel. 050 354 7816
korpi.seppo@hotmail.fi

Sundom bygdeförening rf / www.sundom.fi
ordförande Kjell Nybacka
tel. 050 349 4719
knybacka@hotmail.com
vice ordförande Marita Bagge
tel. 050 521 8404
marita.bagge@hssmedia.fi
protokollförare Bjarne Blomfeldt
tel. 041 430 3878
bjarne.blomfeldt​@sundom.fi
kassör Agneta Glad
tel. 040 590 8530
acglad@gmail.com

Suvilahtiseura ry
ordförande Pirjo Andrejeff
tel. 050 560 2124
pirjo.andrejeff@vaasa.fi
protokollförare Kai Lehtinen
tel. 06 315 2986

T
Tervajoen kyläyhdistys
ordförande Ahti Nikko
tel. 040 046 0048
ahti.nikko@gmail.com
protokollförare Jussi Törmä

V
Vaasan Bölen Asukasyhdistys ry
ordförande Sanna Laulaja
sanna.laulaja@vaasa.fi
protokollförare Jonna Karhunen
jonna.karhunen@hotmail.com

Vaasan Melaniemi-yhdistys ry
ordförande Pasi Lehtisalo
tel. 040 545 0224
pasi.lehtisalo@pp.inet.fi
protokollförare Juha-Matti Huhtanen
tel. 050 334 1145
jmhuhta@hotmail.com

Vaasan pohjoinen kaupunginosayhdistys (Kotiranta)
ordförande Mikko Sinikallio
tel. 06 321 5070
mikko.sinikallio@netikka.fi

Wanhan Sataman asukasyhdistys
ordförande Stefan Storm
tel. 050 330 8119

Vanhan Vaasan yhdistys ry  
ordförande Robert Wentjärvi
tel. 050 541 2400
robert.wentjarvi@gmail.com

Viikingan kyläyhdistys ry
ordförande Ulf Ingberg
tel. 040 026 2145
ulf.ingberg@gmail.com
protokollförare Kim Byholm
tel. 050 332 3345
kim.byholm@netikka.fi

Vähänkyrön Järvenkylän kyläyhdeistys ry
ordförande Vesa Syri

Vähänkyrön kirkonkylän Kyläyhdistys ry
ordförande Annikki Rautamäki
tel. 06 478 4308

andra länkar som tillhör denna sida:
Kommittéer och råd
Områdeskommittéer

Om du hittar fel i uppgiffterna var vänlig  och meddela oss via kansalaisinfo@vaasa.fi

Områdeskommittéer

Områdeskommittén för de norra stadsdelarna d.v.s. Gerby områdeskommitté

Sundom områdeskommitté

Variskas områdeskommitté

Stadsdelsföreningarnas samråd