Ohita valikko
Lapset lukee

Perusopetus

Vaasan kaupungilla on 14 suomenkielistä ja viisi ruotsinkielistä perusopetuksen koulua.

Lisäksi Vaasassa toimii valtion ylläpitämä Vasa Övningsskola sekä yksityiset Vaasan kristillinen koulu ja Vaasan Rudolf Steiner -koulu.

Perusopetus on maksutonta yleissivistävää koulutusta, ja jokainen Suomessa vakinaisesti asuva lapsi on oppivelvollinen. Oppivelvollisuus alkaa sinä vuonna, kun lapsi täyttää seitsemän vuotta. Oppivelvollisuus päättyy, kun peruskoulun 1. – 9. luokat on suoritettu tai kun koulun aloituksesta on kulunut kymmenen vuotta. Vamman tai sairauden takia oppivelvollisuus voi olla pidennetty. 

Aikuiset voivat suorittaa perusopetuksen oppimäärän Vaasa-opistossa tai Vasa Arbiksessa.

Yhteystiedot

Ota yhteyttä

Perusopetuksen hallinto

Perusopetuksen hallinnon aukioloaika

  • klo 9-15

Suomenkielinen perusopetus

vt. Koulutoimenjohtaja Kari Nummela p. 06 325 3206 / 040 754 7702, kari.nummela@edu.vaasa.fi

Aluerehtori (keskusta ja pohjoinen alue) Johanna Olsson p. 040 510 0717, johanna.olsson@edu.vaasa.fi

Aluerehtori (Itäinen alue ja Vähäkyrö) Jyrki Jokinen p. 040 756 8618, jyrki.jokinen@edu.vaasa.fi

Maahanmuuttajataustaisten oppilaiden opetus –  koordinaattori Markku Nirkkonen p. 040 542 3240, markku.nirkkonen@edu.vaasa.fi

Ruotsinkielinen perusopetus

Koulutoimenjohtaja Marianne West p. 06 325 3152 / 040 777 3225, marianne.west@vaasa.fi

Aamu ja iltapäivätoiminta

apip@edu.vaasa.fi

Sihteeripalvelut

Opetussihteeri Saija-Riikka Hassel p. 06 325 3122 / 040 520 4516, saija-riikka.hassel@vaasa.fi

Hallintosihteeri Therése Kangas p. 06 325 3202 / 040 647 5611, therese.kangas@vaasa.fi