Julbasar värmande vintervisor med Josefin Sirén och Sofie Lundell
Artikelkategorier: Marknader och mässor Musik och nöje
En stämningsfull kväll med värmande vintervisor vid Malakta och en mysig julbasar med lokala produkter.
Två österbottniska singer-songwriters – Josefin Sirén och Sofie Lundell – bjuder in till en stämningsfull kväll med värmande vintervisor vid Malakta. Före konserten kan du besöka Malaktas mysiga julbasar där vi bjuder på glöggförsäljning, lokala produkter och en julpyssel för både barn och vuxna.
OM KONSERTEN
kl. 19
I en intim och avskalad konsert varvas egna låtar med personliga tolkningar av utvalda covers. Repertoaren rör sig i ett mellanland mellan de klassiska julsångerna och de där låtarna som kommer lite närmare – musik som skapar värme och stämning i vintermörkret.
Josefin Sirén är en artist med rötterna i Vörå i Österbotten som gör musik på sin dialekt och har släppt 2 album, Rättvisor och Hembygdsserenader (2022) och Allti påväg (2026)
Att uppleva Josefin Sirén live är att släppas nära. Med uppriktighet minner hennes musik om hembygd, identitetssökande och nostalgi som serveras i en blandning av pop, country och melankoli.
Sofie Lundell skriver låtar på svenska med tyngdpunkt på texten. År 2023 släppte hon sitt debutalbum Mitt barfotaland och efter det har hon gett ut flertalet singlar och har ett nytt album på kommande. Sofie inspireras av den nordiska naturen och berättelser från sin omgivning, och med sitt avskalade och berättande skrivande bjuder Sofie in till musik som får landa, kännas och dröja sig kvar.
OM JULBASAREN
Kl. 15-19
Före konserten kan du besöka Malaktas mysiga julbasar där vi bjuder på glöggförsäljning, lokala produkter -hantverk, konst och mat – och en julpysselstation där både barn och vuxna kan göra egna dekorationer att hänga i julgranen.
Vill du sälja dina hantverk, mathantverk eller konst på julbasaren? Du är varmt välkommen att ta kontakt på magdalena@malakta.fi för mer info. Gratis men begränsat med försäljningsplatser, eget försäljningsbord med.