Ohita valikko

Vanha Vaasa Kolkin kartano – opastettu kesäbussikierros

Artikkelin kategoriat: Retket ja opastetut kierrokset

Opastettu kierros vie Vanhaan Vaasaan ja idylliselle Kolkin kartanolle Kyrönjoen rannalle.

Tämä opastettu bussikierros vie sinut Vaasan keskustasta (katso tarkat lähtöajat ja -paikat verkkosivuilta) Vanhaan Vaasaan, jossa opas kertoo Vaasan historiasta ja Vanhan Vaasan nähtävyyksistä. Kierros jatkuu kohti Kolkin kartanoa.

Kolkin kartano sijaitsee historiallisella koskialueella Kyrönjoen varrella, jossa vesivoimaa on hyödynnetty jo vuosisatojen ajan. Alue kehittyi 1700–1800-luvuilla merkittäväksi teollisuus- ja kartanomiljööksi, jonka historia elää yhä kauniissa jokimaisemassa.

Kartanolla pidämme lyhyen tauon, jolloin halukkaat voivat nauttia kahvia ja pientä purtavaa terassilla tai ihailla Kyrönjoen kauniita maisemia (tarjoilu ei sisälly hintaan).

Paluumatkalla ajamme Tuovilan kylän kautta ja ohitamme Tuovilan kivisillan, joka on yksi Suomen vanhimmista säilyneistä kivisilloista.