Ohita valikko
Takaisin museoiden sivulle Takaisin museoiden sivulle

10.10.2026-20.2.2027

Tikanojan taidekoti

15 € / 9 € / 0 €

mÅland – Önningebyn taiteilijasiirtokunta

Vuonna 1886 perustettu Önningebyn taiteilijasiirtokunta oli Suomen ensimmäinen taiteilijasiirtokunta. Se sai alkunsa taiteilija Victor Westerholmin aloitteesta, kun hän kutsui taiteilijaystäviään maalaamaan ja viettämään aikaa yhdessä Ahvenanmaalle ja villa Tomtebohon. Heti ensimmäisenä kesänä sinne saapuivat taiteilijapariskunta Fredrik ja Nina Ahlstedt, Elin Danielson-Gambogi, Alexander Federley ja Hanna Rönnberg sekä J.A.G. Acke Ruotsista.

Ulkoilmamaalaus saavutti jalansijaa, ja taiteilijat viettivät aikansa luonnossa. He kuvasivat teoksissaan maaseutua ja ahvenanmaalaista saaristoa. Myös taiteilijaystävät ja paikalliset asukkaat päätyivät maalauksiin. Siirtokunnasta tuli tärkeä kohtaamispaikka suomalaisille ja ruotsalaisille taiteilijoille, ja uusia ystävyyssuhteita syntyi.

Näyttelyssä esitellään ryhmän keskeisiä taiteilijoita, erityisesti naispuolisia, jotka olivat enemmistö siirtokunnassa. Esillä ovat muun muassa teoksia taiteilijoilta Nina Ahlstedt, Elin Danielson-Gambogi, Ida Gisiko-Spärck, Hanna Rönnberg ja Anna Wengberg. Erityisesti nostetaan esiin Eva Topelius-Acke ja Elin Alfhild Nordlund, joilla molemmilla oli yhteyksiä Pohjanmaahan.

Näyttely on saanut tukea Veljekset Gröndahlin Säätiöltä.

 

Avoimet avajaiset ja asiantuntijakierros

Lämpimästi tervetuloa näyttelyn avoimiin avajaisiin Tikanojan taidekotiin perjantaina 9. 10 klo 18–20.

Lauantaina 10.10. klo 13.00 Önningebyn kotiseutuyhdistyksen puheenjohtaja Kjell Ekström pitää asiantuntijakierroksen. Kierros on ruotsinkielinen. Tervetuloa!
Hanna Rönnberg. Ikkunalla, 1888. Kuva: Önningebyn museo.

 

Ida Gisiko-Spärck. Kaalimaa, 1886. Kuva: Önningebyn museo.