Ohita valikko
Visit Vaasa Visit Vaasa

Visit Vaasan kesäbussi 2025

Lähde bussilla Vaasan mielenkiintoisimpiin vierailukohteisiin – kätevä ja ympäristöystävällinen vaihtoehto eikä pysäköinnistä tarvitse huolehtia.

Visit Vaasan kesäbussi kulkee 25.6.-7.8.2025
– parilliset viikot keskiviikkoisin ja torstaisin
– parittomat viikot maanantaisin ja tiistaisin

Tänä kesänä kesäbussi tekee kaksi erillistä kierrosta Vaasan kaupunkialueella.

Bussikierrosten hinnat 2025:

  • 10 €/aikuinen
  • 2 €/lapsi 3-12 vuotta
Sisäsatama ilmakuva

Maanantait 30.6. | 14.7. | 28.7. - Vaasa ja Strömsö

Koe Vaasan kiehtova historia ja elävä kaupunkikuva. Näet keskustan ja Palosaaren, kuulet tarinoita merkkihenkilöistä ja historiallisista kohteista. Kierroksen kruunaa vierailu Strömsössä.

Lue lisää ja osta lippu!

Tiistait 1.7. | 15.7. | 29.7. - Vanha Vaasa ja Vähäkyrö

Lähde bussikierrokselle, joka alkaa Vaasan keskustasta ja kulkee Vanhan Vaasan historiallisten maisemien kautta kohti Laihiaa, Tervajokea ja Vähäkyröä missä vierailu Fyrry - pläkkyrimuseossa.

Lue lisää ja osta lippu!
Sisäsatama ilmakuva

Keskiviikot 25.6. | 9.7. | 23.7. | 6.8. - Vaasa ja Strömsö

Koe Vaasan kiehtova historia ja elävä kaupunkikuva. Näet keskustan ja Palosaaren, kuulet tarinoita merkkihenkilöistä ja historiallisista kohteista. Kierroksen kruunaa vierailu Strömsössä.

Lue lisää ja osta lippu!

Torstait 26.6. | 10.7. | 24.7. | 7.8. - Vanha Vaasa ja Vähäkyrö

Lähde bussikierrokselle, joka alkaa Vaasan keskustasta ja kulkee Vanhan Vaasan historiallisten maisemien kautta kohti Laihiaa, Tervajokea ja Vähäkyröä missä vierailu Fyrry - pläkkyrimuseossa.

Lue lisää ja osta lippu!

Tutustu kohteisiin

  • Pläkkyrimuseo

    Merikaarrontie 5, Vähäkyrö

    Taitavissa käsissä pelti taipuu ihmeisiin! Sukella sisään pläkkyreiden perinteeseen Pläkkyrimuseossa

    Vähänkyrön pläkkyriperinne ulottuu pitkälle historiaan ja tunnetaan laajalti Pohjanmaalla. Vanhat käsityöläisperinteet heräävät eloon Pläkkyrimuseossa. Kävijä pääsee näkemään, miten ja millaisilla työkaluilla peltiesineitä tehdään. Jos on onnea matkassa, voi myös nähdä aidon pläkkyrin työssään.

    Vähänkyrön pläkkyriperinne ulottuu aina 1700-luvulle asti. Peltisepäntaito saapui Suomeen Saksasta 1700-luvun alussa pian sen jälkeen kun Englannissa oli löydetty suuria tinakaivoksia. Vähänkyrön pitäjässä oli 35 pläkkyriä 1890-luvulla, ja muutamaa vuosikymmentä myöhemmin heitä oli jo 100. Suurin osa oli mäkitupalaisia tai maataloustöihin kyllästyneitä renkejä. Vielä 1950-luvulla Tervajoen asemalta lähti vähintään yksi täyteen lastattu junavaunullinen pläkkyreiden tuotteita viikossa.

    +358 6 325 8400

    yhteispalveluvahakyro@vaasa.fi

    http://www.museiportalosterbotten.fi/museot-a-o/museo/68-plakkyrimuseo

    Facebook

  • Strömsö

    Strömsöntie 16, Vaasa

    Villa Strömsö

    Strömsö on tunnettu suositun suomenruotsalaisen TV –ohjelman Strömsö kuvauspaikka. Strömsö on Lifestyle –ohjelma joka käsittelee kotona tai vapaa-ajalla tehtäviä asioita. Ensimmäinen ohjelma lähetettiin vuonna 2002 ja alusta asti ohjelma on ollut Svenska Ylen eniten katsottu ohjelma, joten ympäristö on tuttu miljoonille suomalaisille. Ohjelmaa lähetetään myös Ruotsissa SVT:n välityksellä. Kuvauspaikka sijaitsee Västervikin kaupunginosassa, noin 10 kilometrin päässä Vaasan keskustasta.

    Strömsö on myös kuvauspaikan rakennuksen nimi. Se on rakennettu 1850 –luvulla ja se sijaitsee kauniilla paikalla puistossa. Alueella sijaitsevat myös ohjelmassa valmistetut kohteet.

    Alueella voi vierailla omin päin. Myös suosittu uimaranta ja piknikille tai auringonottoon sopiva hieno nurmikko sijaitsevat alueella.

    Jos haluat yksityshenkilönä vierailla rakennuksissa, on siihen mahdollisuus yleisöopastuksilla kesäisin. Lue lisää ja osta lippu: https://visitvaasa.bookingonline.fi

    Ryhmien on mahdollista vierailla Strömsössä, ympäri vuoden silloin kun televisio-ohjelman kuvaukset ja muu työ sen sallivat, lisätietoja sivulla: www.vaasa.fi/koe-ja-nae/kokoukset-ja-ryhmat/ryhmille/ryhmavierailu-stromsossa/

    https://yle.fi/aihe/stromso

    Facebook

  • Vanha Vaasa

    Vanha-Vaasa, Vaasa

    Vanha Vaasa sijaitsee noin 7 km kaakkoon Vaasan keskustasta ja on luokiteltu valtakunnallisesti arvokkaaksi maisema-alueeksi. Se on monimuotoinen maisemanähtävyys rikkaine luonto-, kulttuuri-, asutus- ja muinaishistoriallisine arvoineen.

    Vaasan historia alkaa 1300-luvun alkupuolella, jolloin Norrlannista saapuneet merenkävijät nousivat maihin Merenkurkun itäpuolisilla metsäisillä saarilla. 1370-luvulla alettiin samaan paikkaan rakentaa Korsholman linnaa. Maa nousee näillä tienoin metrin vuosisadassa. Linnan perustamisen aikoihin oli koko nykyisen kaupungin ja Vanhan Vaasan väli saaristomerta, joka ulottui kauas sisämaahan. Vielä runsaat 200 vuotta sitten purjehtivat alukset pitkin kanaalia, joka nyt miltei umpeen kasvaneena kiemurtelee vainioiden lomassa.

    Helteisenä elokuun aamuna 1852 pääsi Vaasassa tuli valloilleen. Kaivot olivat tyhjiä, kaupunkilaiset aamuaskareissaan tai pelloillaan. Monissa taloissa oli tuohi- tai olkikatto ja niiden painona riukuja ja kiviä. Ulkorakennusten välillä oli usein vain kapea sola. Iltaan mennessä oli kaupungin paikalla vain savuavia raunioita.

    Uusi kaupunki päätettiin rakentaa noin 7 km:n päähän rannikolle ja kaupunkioikeuksien, siirto tapahtui vuonna 1862. 1880-luvun vaihteessa alettiin rakentaa Vaasan rautatietä, jonka yhteydessä perustettiin asema myös Vanhaan Vaasaan, mutta aluetta alettiin asuttaa uudelleen vasta 1920-luvulta lähtien.

    Lue lisää Vanhasta Vaasasta.

    Lue lisää Vanhan Vaasan historiasta.

Sinua saattaa myös kiinnostaa

Alasivut