
Artikkelin kategoriat: Uutiset
Tule mukaan torjumaan haitallista espanjansiruetanaa
Julkaistu: 9.5.2025
Espanjansiruetana on nopeasti leviävä vieraslaji, joka kantaa tauteja ja uhkaa puutarhoja. Nyt asukkailla on mahdollisuus osallistua torjuntaan yhteisvoimin. Vaasan kaupunki järjestää torjuntatalkoot torstaina 22.5.2025 klo 17.00–19.00 Kotirannan viljelypalstan takana.
Talkootapahtuma on avoin kaikille. Osallistujille tarjotaan kahvia ja mehua, ja paikan päältä saa välineet etanoiden keräämiseen. Mukaan tarvitsee vain säänmukaisen vaatetuksen ja reippaan asenteen.
– Limaisen etanan kerääminen voi tuntua ällöttävältä ajatukselta, mutta sitä ei tarvitse jännittää. Talkoissa etanat kerätään pihdeillä, eikä niihin tarvitse koskea. Pihdeillä kerääminen on myös täysin turvallista, hankekoordinaattori Simo Marttila rohkaisee.
Talkoissa jaetaan tietoa asukkaille, jotta haitallisia vieraslajeja osataan tunnistaa myös omista pihoista. Halukkaille annetaan mukaan rautafosfaattipohjaista espanjansiruetanan torjunta-ainetta. Se on turvallinen siileille, kotieläimille ja hyödyllisille hyönteisille.
Leviämisen estäminen on tärkeää
Espanjansiruetana on erityisen haitallinen siksi, että se voi levittää taudinaiheuttajia, kuten salmonellaa, kolibakteeria ja koirille vaarallista sydänmatoa.
Laji on levinnyt Suomeen ulkomailta tuotujen kasvien ja kasvien mullan mukana. Se lisääntyy nopeasti, sillä jokainen yksilö voi munia jopa 400 munaa kesässä. Aikuisilla espanjansiruetanoilla ei ole Suomessa saalistajia.
– Talkoiden tavoitteena on estää varhaisessa vaiheessa etanoiden leviäminen omakotialueelle, Marttila kertoo.
Ensimmäiset talkoot Vaasassa
Vaasan kaupunki on aiemmin torjunut espanjansiruetanoita levittämällä etanaraetta. Nyt kyseessä on ensimmäinen talkootapahtuma espanjansiruetanan torjuntaan.
– Koska kyseessä ovat ensimmäiset talkoot, emme vielä tiedä, miten asukkaat ovat valmiita osallistumaan epämiellyttävän lajin torjuntaan. Toivomme, että mahdollisimman moni lähtisi mukaan kokeilemaan, Marttila sanoo.
Etanoiden torjuntaan voidaan käyttää erilaisia aineita, etana-aitoja ja teippejä, mutta niiden vaikutusaika on joko rajallinen tai perustuu vain pienen alueen suojeluun etanoilta. Tehokas torjunta vaatii siksi aina myös aikuisten yksilöiden poistamista keräämällä. Parhaat tulokset saadaan tekemällä työ keväällä.