Ohita valikko

Buohttá Tulisillan kirjan julkistamistilaisuus

Artikkelin kategoriat: Kirjallisuus

Tervetuloa juhlistamaan Buohttá Tulisillan runokirjan julkaisua pääkirjaston tapahtumatila Vennyyn (2. kerros).

Tilaisuudessa on mukana myös kirjan kuvittaja ja taittaja Heidi Andersson. Tilaisuudessa on pientä tarjoilua.

Vaasalaistuneen, mutta Lappia sydämessään kantavan Buohttá Tulisillan mielenkiinnon kohteisiin kuuluvat kirjoittaminen, tähtitiede, luonto ja eläimet. Tätä 1980-luvun alussa syntynyttä naista voi hyvällä syyllä kutsua periksiantamattomaksi selviytyjäksi ja itsensä voittajaksi, sillä elämä ei ole säästellyt häntä vastoinkäymisiltä.

Buohttá Tulisilta kertoo: ”Tämä [runokirja] on ollut lapsuuden haaveeni jo pienestä tytöstä lähtien. Eihän siinä mennyt, kuin 43 vuotta, kun sain tämän tehtyä. Hyvät asiat tulee aikanaan ja tämän aika oli nyt. Runoissa käsittelen vaikeaa elämääni lastenkotilapsesta tasapainoiseksi aikuiseksi. Runoni ovat herkkiä ja surullisia, mutta myös toivon pilkahduksia on joukossa. Elämä on tehnyt minusta sen, joka olen juuri nyt tänä päivänä. Olen elämääni tyytyväinen ja menen päivä ja hetki kerrallaan.”

Heidi Andersson on harrastava innostuja, joka ajautui kirjaprojektiin sattumalta. Aluksi tarkoituksena oli vain oikolukea. Asiat elivät ja hän huomasikin suorittavansa kirjan kuvitusta, valokuvausta hän harrasti vuosituhannen taitteessa. Lopulta hän päätyi myös taittotyöhön, johon ei ole niin koulutusta kuin kokemustakaan.

Tilaisuuteen on vapaa pääsy, tervetuloa!