Ohita valikko

Författarbesök Emma Klingenberg

Artikkelin kategoriat: Kirjallisuus

Emma Klingenberg berättar om sin bok ”Detta är min målarsång: Tove Jansson och musiken”.

Emma Klingenberg besöker huvudbiblioteket i Vasa och berättar om sin bok ”Detta är min målarsång: Tove Jansson och musiken”. Evenemanget ordnas i Dramasalen på huvudbiblioket.

Sångaren och skådespelaren Emma Klingenberg har forskat i musiktemat i Tove Janssons konstnärskap. Boken följer Toves liv och skapande i kronologisk ordning och innehåller ett unikt material i form av över 70 vistexter, skisser, fotografier och handskrivna dokument.

Tove Jansson var en multikonstnärligt begåvad och rebellisk person med många strängar på sin lyra. Vilken musik lyssnade hon själv på? Hur viktig var musiken för hennes skapande? Hur har det varit att djupdyka i arkiv och samla ihop och tolka det unika materialet?

Emma diskuterar med Johanna Stenback från Moomin Characters. Johanna var den som ledde in henne på temat Tove och visor.

Emma Klingenberg spelade huvudrollen i musikalen Katrina på Wasa Teater 2025

Fritt inträde, välkommen!