
ICH North – musiikkiperinnön siirtäminen eteenpäin
Artikkelin kategoriat: Seminaarit, luennot ja kokoukset
Luento Pietarsaaren kaupunginkirjastossa
Tervetuloa tiistaina 4.11. klo 18 luennolle, jossa esitellään rajat ylittävän pohjoismaisen ICH North -hankkeen tuloksia!
Paikka: Pietarsaaren kaupunginkirjasto
Sara Kåll-Fröjdö Centria-ammattikorkeakoulusta ja Mats Granfors Novia-ammattikorkeakoulusta kertovat, miten hankkeessa on työskennelty elävän musiikkiperinnön parissa yhteistyössä paikallisyhteisöjen, perinteenvaalijoiden, koulutusorganisaatioiden sekä arkistojen kanssa Pohjois-Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. Lisäksi olemme tarkastelleet musiikin, matkailun ja yrittäjyyden välistä vuorovaikutusta.
Musiikillisella kulttuuriperinnöllä on merkittävä rooli yhteiskunnassamme. Sen yhteydessä korostuvat teemat kuten resilienssi, osallisuus, identiteetti, brändäys, kulttuurimatkailu sekä terveys ja hyvinvointi. Kerromme, miten olemme lähestyneet musiikkiperintöä eri näkökulmista, erityisesti perinteenvaalijoiden ja paikallisyhteisöjen näkökulmasta.
Luento pidetään ruotsiksi, mutta kysymyksiä voi esittää myös suomeksi.
Järj.: Pietarsaaren kaupunginkirjasto, Pietarsaaren tutkijaverkosto ry