Ohita valikko

Natalia Kalevas konstutställning pä Carlsro museum

Artikkelin kategoriat: Museot ja näyttelyt

Spår från det förflutna - en utställning till ära av Carlsro villans 130-årsjubileum

Välkommen till Carlsro museum och Natalia Kalevas konstutställning Spår från det förflutna!
Utställningen är öppen på Carlsro museum under museets ordinarie öppettider, dagligen måndag–söndag kl. 11–17.
På utställningen visas Natalia Kalevas nya storskaliga oljemålningar samt känsliga akvarellminiatyrer. Verken leder besökaren in i gångna tiders stämningar och berättar om Carlsrovillans historia.
Natalia Kaleva är bildkonstnär, magister i konst (MA), författare och auktoriserad turistguide. Hon har studerat konst i Ryssland, Finland och England samt vidareutbildat sig genom ett flertal kurser i måleri, akvarellmålning, porträttkonst och inredningsdesign.
Sedan 1992 har Kaleva varit verksam inom konst och undervisning i Finland. Hon har undervisat i bildkonst i skolor, gymnasier och läroanstalter samt lett ett stort antal konstkurser och workshops för både barn och vuxna.
År 2019 var Natalia Kaleva huvudjurymedlem i den ansedda konstutställningen Ars Nova Botnica. Hon utsågs till Kristinestads Årets konstnär 2014, och år 2015 belönades hennes målning Glädje med priset för bästa verk vid Ars Nova Botnica-utställningen.
Sedan 1994 har Kaleva regelbundet deltagit i samlingsutställningar i Finland och utomlands, bland annat i Kanada, Norge, Frankrike och Ryssland. Hon har dessutom haft ett flertal separatutställningar runt om i Finland. År 2014 grundade hon Natalia’s ART Studio i Kristinestad, där hon arrangerar konstkurser, workshops och utställningar.
Vid sidan av sitt konstnärliga arbete är Natalia Kaleva verksam som författare och auktoriserad turistguide. Hon har utvecklat konceptet Österbottnisk gotik / Gothic Kristinestad, där bildkonst, litteratur, historia och berättande förenas till en unik helhet. Syftet är att väcka intresse för det lokala kulturarvet och hjälpa människor att upptäcka sin välbekanta omgivning med nya ögon.
Kalevas gotiska målningar har visats bland annat på Spectra-galleriet, DUX-kulturhuset och Natalia’s ART Studio, som är belägen i Corner-huset i Kristinestad.