Taiteiden yö Vaasan museoissa Torstai 14.8 klo 15-21
Article categories: Museot ja näyttelyt
Ilmainen sisäänpääsy kaikille, tervetuloa!
Tule Vaasan museoihin katsomaan mielenkiintoista ja monipuolista taidetta Taiteiden yönä!
Näyttelyt museoissa:
Pohjanmaan museo:
Vaihtuva näyttely:
– Inkeri Julkunen ja muita naivisteja – Koe naivistinen tyylisuunta monella aiheella, tyylillä ja tekniikalla. Taiteilijat ovat joko itseoppineita tai kouluttautuneita taiteilijoita. Yleisesti ottaen naivismi on kertovaa, värikästä ja humoristista taidetta – osa teoksista kuvastavat Vaasan katuja ja maisemia.
Pysyvät näyttelyt:
– Vaasa 400 – Matkusta läpi 400 -vuotisen kaupungin historian läpi.
– Terranova – Luonnonhistoriallinen näyttely Merenkurkun saariston maailmanperintökohteesta, jääkaudesta, merellisestä luonnosta ja eläimistä.
– Aarteilta meiltä ja merten takaa – Kuuluisa paikallinen tohtori Karl Hedman vaimonsa Elin Hedmanin kanssa keräsivät huomattavan kokoelman suomalaisia ja kansainvälisiä taidetta, koruja ja antiikkia. Näyttelyssä voit nähdä taideteoksia useilta kuuluisilta taiteilijoilta, kuten Albert Edelfelt, Helene Schjerfbeck, Hugo Simberg, Akseli Gallen-Kallela, Tyko Sallinen ja monia muita! Voit löytää myös hopea-, raha- ja mitalikokoelmat muistohallin vierestä!
– Ostrobothnia Australis – 100 vuotta luonnon etusijalla – yksiä Suomen vanhimpia luonnontieteellisiä yhdistyksiä, joka työskentelee monenlaisissa luontoon liittyvissä projekteissa Pohjanmaan alueella.
Kuntsin modernin taiteen museo:
– Ulrika Ferm – Weather(ing):
Näyttely keskittyy erilaisiin säätiloihin. Taiteilijan viimeisimmissä teoksissa hän on kuvannut työhuoneestaan avautuan näkymän pilvimuodostelmia sarjallisesti. Varhaisemmissa videoteoksissaan ja monikanavaisissa videoinstallaatioissa hän on taltioinut sekä irlantilaista sumua että armenialaista sään metaforaa.
– Interferences:
Ryhmänäyttelyyn sisältyy yhdeksän erilaista taiteilijaa. Taiteilijat ovat parhaillaan joko opiskelijoita Uniartsissa Helsingin taideakatemiassa tai ovat vastavalmistuneita. Interferences on näyttely, joka perustuu neljään klassiseen elementtiin: maa, vesi, ilma ja tuli. Nämä nostavat esiin luonnon näkökulmat, joita taiteilijat pitävät itselleen tärkeinä.
Pohjanmaan museo, Kuntsin modernin taiteen museo ovat molemmat auki 15-21 välillä ja vapaa pääsy on koko illan.
Lämpimästi tervetuloa!
Muistutus: Vanhan Vaasan museo ja Tikanojan taidekoti ovat kiinni Taiteiden yönä!