Ohita valikko
Hyvinvointiohjaaja Riku Leinonen, Sarianna Nikkola ja Vaasan kaupungin liikuntapalveluvastaava Siv Aro.

Artikkelin kategoriat: Uutiset

Lähes 400 työntekijää sai oman hyvinvointiohjaajan

Julkaistu: 12.6.2025

Vaasan kaupungin hyvinvointihankkeen tavoitteena oli lisätä työntekijöiden työssä jaksamista liikunnan avulla. Työntekijöille tarjottu hyvinvointiohjaus oli jopa valtakunnallisesti ainutlaatuista.

Vuonna 2022 käynnistyneeseen hankkeeseen ”Kohti kokonaisvaltaista hyvinvointia” osallistui 367 Vaasan kaupungin työntekijää. Hankkeen tavoitteena oli herätellä työntekijöiden tietoisuutta omatoimisen liikunnan tärkeydestä työkyvyn ylläpitämisessä sekä kehittää uusi asiakaspolku työterveyshuollosta kaupungin liikuntapalveluihin. 

– Palaute työntekijöiltämme on ollut todella positiivista: osallistuneet pitivät ohjausta tarpeellisena ja sen koettiin tuovan lisää hyvinvointia työarkeen, kertoo hanketta koordinoinut Vaasan kaupungin liikuntapalveluvastaava Siv Aro. 

Yksilöllistä ohjausta liikuntaan, ravintoon ja uneen 

Huhtikuun 2025 lopussa päättyneessä hankkeessa työskenteli kolme hyvinvointiohjaajaa, jotka tukivat työntekijää esimerkiksi ruokavalion sekä harjoittelu- tai kuntosaliohjelman avulla. Apua sai myös nukkumisongelmiin. Hyvinvointiohjaajat tapasivat asiakkaita säännöllisesti matkan varrella. Asiakastapaamisia kolmen vuoden aikana kertyi kaiken kaikkiaan reilu 3000. 

– Ohjaajana huomasin, että merkittävin vaikutus oli asiakkaiden tietoisuuden lisääntyminen liikunnan ja ravitsemuksen merkityksestä omalle hyvinvoinnille. Ohjauskerrat tarjosivat konkreettisia työkaluja arkeen, ja neuvonta toi mukaan teoreettista taustaa. Nämä yhdessä tukivat pysyvien muutosten syntymistä, kertoo hyvinvointiohjaaja Riku Leinonen. 

Asiakkaiden tärkeimpiä syitä hakeutua palveluun oli tavoite kohottaa kuntoa ja arjessa jaksamista sekä parantaa lihaskuntoa. 

– Oli ilahduttavaa huomata, että asiakkaiden fokus oli työssä jaksamisessa ja työkyvyn ylläpitämisessä ja siihen he saivat hankkeen myötä tukea. Hankkeella oli lisäksi merkittäviä terveysvaikutuksia sellaisille asiakkaille, joilla oli haasteita esimerkiksi ylipainon kanssa, Leinonen sanoo. 

Harjoittelusta apua arkeen ja uutta virtaa elämään 

Yläkoulussa opettava Sarianna Nikkola halusi parantaa lihaskuntoa tuki- ja liikuntaelimistön ongelmien takia. Vaikka työssä lihasvoimaa ei tarvitakaan, Nikkola yllättyi, miten paljon lihaskunnon kasvattaminen paransi yleistä jaksamista ja mielen hyvinvointia.  

– Kuntosaliharjoittelu oli minulle täysin uutta, ja sainkin kattavasti perustietoa harjoittelun rakenteesta, oikeasta tekniikasta sekä laitteiden käytöstä. Tekniikan opettelu vaatii toistoja, ja tässä ohjaajan tuki on ollut todella arvokasta, Nikkola kertoo. 

Nikkolan mielestä tapaamisiin hyvinvointiohjaajan kanssa oli mukava tulla. Ohjaaja oli kannustava ja aidosti kiinnostunut asiakkaan yksilöllisestä kehittymisestä. 

– Ilman ohjausta en olisi uskaltanut lähteä kokeilemaan kuntosaliharjoittelua. Lihasvoimani on parantunut huomattavasti, ja lisäksi olen saanut elvytettyä uintiharrastukseni ja kehittynyt siinäkin, Nikkola iloitsee. 

Toiminta saa jatkoa – madaltaa kynnystä liikunnan pariin 

Hankkeen aikana työntekijä pääsi mukaan ohjaukseen ottamalla yhteyttä omaan työterveyshoitajaansa, jonka kanssa laadittiin lähete hyvinvointiohjaajalle. Ainutlaatuista projektissa olikin tiivis yhteistyö kaupungin liikuntapalveluiden ja työterveyshuoltoa tarjoavan TT Botnia Oy:n kesken. 

Hankkeen myötä työterveyshoitajat ja -fysioterapeutit saivat uuden väylän, jota kautta ohjata asiakkaita liikuntapalveluiden pariin. Tätä tullaan hyödyntämään myös jatkossa, sillä yhteistyö liikuntapalveluiden ja työterveyshuollon kanssa jatkuu, tosin hieman supistetulla toimintamallilla. 

– Jatkossa keskitytään asiakkaiden työkyvyn ylläpitämiseen ja ongelmien ennaltaehkäisyyn eli työterveyshenkilöstö ohjaa asiakkaat liikuntapalveluiden pariin, mikäli asiakkaan työ- ja toimintakyky sitä vaatii, Aro kertoo.