Artikkelin kategoriat: Työllisyyspalvelut
Länsilinjat kouluttaa uusia linja-autonkuljettajia RekryKoulutuksella
Julkaistu: 1.7.2026
Länsilinjat Oy kouluttaa yhteistyössä CAP Pro Academyn kanssa kymmenen uutta linja-autonkuljettajaa Vaasaan. RekryKoulutus tarjoaa mahdollisuuden hankkia työssä tarvittavat pätevyydet ja osaamisen sekä työllistyä koulutuksen jälkeen vakituiseen työsuhteeseen.
Moni saattaa ajatella, että linja-autonkuljettajaksi ryhtyminen vaatii valmiin alan koulutuksen tai aikaisempaa kokemusta. RekryKoulutuksen kautta alalle voi kuitenkin hakeutua myös ilman aiempaa kokemusta kuljetusalalta. Hakijoilta edellytetään vähintään B-ajokorttia, 23 vuoden ikää sekä suomen kielen taitoa vähintään tasolla B1.1.
Koulutuksen aikana opiskelijat suorittavat muun muassa D-ajokortin, henkilöliikenteen ammattipätevyyden sekä muita työssä tarvittavia koulutuksia. Koulutus sisältää myös työssäoppimisjakson Länsilinjoilla. Koulutuksen aikana osallistuja voi saada työttömyysetuutta sekä kulukorvausta, mikäli hän on niihin oikeutettu.
Hakuaika on käynnissä 1.9.2026 asti, ja koulutus alkaa 5.10.2026. Koulutuksen tavoitteena on, että hyväksytysti suorittaneet opiskelijat työllistyvät kokoaikaisiin ja toistaiseksi voimassa oleviin työsuhteisiin Länsilinjat Oy:lle.
Lue lisää ja jätä hakemus Työmarkkinatorissa.
Mikä on RekryKoulutus?
RekryKoulutus on työvoimakoulutusta, joka suunnitellaan työnantajan tarpeisiin. Koulutuksen aikana osallistujat hankkivat tehtävässä tarvittavan osaamisen, ja tavoitteena on työllistyminen koulutuksen jälkeen.
Useimpiin koulutuksiin ei vaadita aiempaa kokemusta, ja ne sopivat hyvin esimerkiksi uranvaihtajille ja vastavalmistuneille.