Ohita valikko

Artikkelin kategoriat: Arkisto Uutiset

Metsäkallion kuntorata omistetaan Joni Mäelle

Julkaistu: 17.6.2022

Metsäkallion kuntorata omistetaan olympiamitalisti Joni Mäelle. Virallinen nimi säilyy turvallisuussyistä Metsäkallion kuntoratana, mutta kuntoradan varteen on pystytetty uusi kyltti, jossa huomioidaan Mäen saavutukset hänen kansainvälisellä hiihtourallaan.

Vaasalainen Joni Mäki voitti hopeaa yhdessä Iivo Niskasen kanssa miesten parisprintissä Pekingin olympialaisissa helmikuussa 2022.

Metsäkallion ladut ovat Mäelle tuttuja niin kouluajoilta kuin seuran hiihtokisoista.

– Metsäkalliossa nuorena hiihdin monet Hippo-hiihdot, Vaasan koulujen väliset kisat ja seuran hiihtokilpailut. Hiihtokoulussa opeteltiin eri tekniikat aikoinaan radan mukaan. Mielestäni Metsäkallion kuntorata on vaihteleva ja hyvä perusharjoitteluun niin junioreille kuin kuntoilijoille, Mäki kertoo.

Vaasan kaupunki palkitsi keväällä Mäen myös 10 000 euron stipendillä.