Ohita valikko
Bekim Hasaj ja Valentina Gelain: The Hidden Spots. Kuva: Valentina Gelain.

Artikkelin kategoriat: Uutiset

The Hidden Spots - työpaja ja yhteisötaide 19.7. Ylimarkussa

Julkaistu: 9.7.2026

Päivitetty: 21.7.2026

Näyttely The Hidden Spots on auki Ylimarkun päivien aikana 16-19.7.2026. Taiteilijat Bekim Hasaj ja Valentina Gelain ovat paikalla opastamaan ja pitämään työpajan. Työpaja järjestetään 19.7.2026 klo 14-18 Ylimarkussa (Dermossvägen 20).

Satavuotisen talon kierroksen ja The Hidden Spots -näyttelyn ohella taiteilijat pitävät työpajan, jossa valmistetaan paperia kierrätetyistä kirjoista ja sanomalehdistä.

Osallistujat voivat myös luoda näyttelyyn yhteisteoksen taiteilija Bekim Hasajin kanssa: puutarhassa olevan vanhan puuveneen peitettään käsintehdyllä paperilla.

Työpaja ja näyttely ovat ilmaisia ja kaikki materiaalit jaetaan paikan päällä. Voit vapaasti tehdä oman paperiarkin tai osallistua suoraan taideinstallaatioon. Tervetuloa!

Työpaja pidetään englanniksi. Ei ennakkoilmoittautumista.

***

The Hidden Spots taidenäyttely on sijoitettu tyhjillään olevaan satavuotiaaseen taloon Ylimarkun kylässä. Näyttely pohjautuu taiteilijaduo Bekim Hasajin ja Valentina Gelainin tutkimustyöhön hylätyistä pakoista ja muistoista. Taiteilijat ovat muokanneet rakennuksen tiloja ja materiaaleja lisäämällä sekaan taiteellisia elementtejä, jotka muotoutuvat, kehittyvät ja ottavat vuosisadan vanhan talon uudelleen haltuun. Pienet yksityiskohdat, jotka on sijoitettu talon erikoisiin nurkkiin, rohkaisevat yleisöä vuorovaikutukseen ja etsimään “piilopaikkoja”. The Hidden Spots on osa taiteilijoiden monitieteistä projektia What is Left in the Temple of Memory, joka tarkastelee ajan, muistin ja tilan käsitteitä hylätyissä paikoissa.

Työpaja on saanut tukea Museovirastolta.