Ohita valikko

Författarbesök Sophia Jansson

Artikkelin kategoriat: Kirjallisuus

Sophia Jansson besöker huvudbiblioteket i Vasa och berättar om sin självbiografi ”Tre öar: mamma, pappa och jag".

Sophia Jansson besöker huvudbiblioteket i Vasa och berättar om sin självbiografi ”Tre öar: mamma, pappa och jag”. Evenemanget ordnas i Dramasalen på huvudbiblioket. 

Sophia Janssons självbiografi handlar om hennes berömda familjs liv och hemligheter. Med hjälp av brev och sina minnen har Sophia pusslat ihop familjens historia.

Sophia växte upp med sin kärleksfulla pappa Lasse, som stod för trygghet och omsorg. En av familjens stora hemligheter har kretsat kring Sophias mamma Anita ”Nita” Lesch och vem hon egentligen var. Hon försvann och dog vid ung ålder, Sophia var bara sex år gammal. Pappan teg om både försvinnandet och mammans död.

Bokens tre öar syftar på ön i Pellinge där flera generationer Jansson vistats varje sommar, på Ibiza där Sophia bodde som barn, och på Tonga dit Lasse och Tove Jansson drömde om att flytta på 1940-talet.

Sophia Jansson är styrelseordförande för bolaget Moomin Characters och förvaltar sin faster Tove Janssons konstnärliga arv.

Sophia diskuterar med Johanna Stenback.

Författarbesöket ordnas i samarbete med Moomin Characters.

Fritt inträde, välkommen!

Foton: Marica Rosengård