Ohita valikko
Joni Mäki ja tilaisuuden juontaja Hippi Hovi.

Artikkelin kategoriat: Uutiset

Vaasan kaupunki palkitsi olympiamitalisti Joni Mäen 10 000 euron stipendillä

Julkaistu: 10.4.2022

Vaasan kaupunki järjesti hiihdon olympiamitalistille Joni Mäelle juhlatilaisuuden kauppakeskus Rewellissä sunnuntaina 10.4. Mäki palkittiin tilaisuudessa 10 000 euron stipendillä.

Vaasalainen Joni Mäki voitti hopeaa yhdessä Iivo Niskasen kanssa miesten parisprintissä Pekingin olympialaisissa helmikuussa 2022. Vaasan kaupunki palkitsi Mäen sunnuntaina 10.4. järjestetyssä yleisötilaisuudessa.

– Hienoa, että vaasalaiset tulivat sankoin joukoin juhlistamaan ”Vaasan omaa” olympiamitalistia. Jonillekin tilaisuus oli varmasti ikimuistoinen. Paikalla oli hänelle monta tuttua kasvoa elämän varrelta, sekä kouluajoilta ja urheilun parista, kertoo Vaasan kaupungin sivistystoimenjohtaja Christina Knookala.

Metsäkallion kuntorata omistetaan Joni Mäelle

Tilaisuudessa paljastettiin myös, että Metsäkallion kuntorata omistetaan Joni Mäelle. Virallinen nimi säilyy turvallisuussyistä Metsäkallion kuntoratana, mutta kuntoradan varteen pystytetään kevään aikana uusi kyltti, jossa huomioidaan Mäen saavutukset hänen kansainvälisellä hiihtourallaan.

Metsäkallion ladut ovat Mäelle tuttuja niin kouluajoilta kuin seuran hiihtokisoista.

– Metsäkalliossa nuorena hiihdin monet Hippo-hiihdot, Vaasan koulujen väliset kisat ja seuran hiihtokilpailut. Hiihtokoulussa opeteltiin eri tekniikat aikoinaan radan mukaan. Mielestäni Metsäkallion kuntorata on vaihteleva ja hyvä perusharjoitteluun niin junioreille kuin kuntoilijoille, Mäki kertoo.