Aktiviteter och natur
Sök intressanta aktiviteter och attraktioner enligt typ och/eller område eller med hjälp av sökord, avsluta med att trycka ”Visa Sökresultat”.
105 Sökresultat, sida 6/6
Ta bort filter-
Välkommen på en växlingsrik vandring längs den 2,5 km långa naturstigen på Öjberget i Sundom – 9 km från Vasa centrum. Start vid den stora informationstavlan på Öjbergets stadionområde.
Den unika stigen går längs meteoritkratern Söderfärdens kant – här möter du trolska hällmarker med månghundraåriga martallar, dramatiska klippformationer, en jättegryta och fornstränder/djävulsåkrar/klapperstensfält. Här hittar du Vasaregionens enda stenåldersfyndplats, där människor vistades på fångstfärder redan för ca 4 000 år sedan.
Din vandring går upp och ner genom varierande biotoper. Tavlor vid tolv kontroller berättar i ord och bild om platsens natur och historia. Du toppar vandringen uppe på slalombacken i utsiktstornet (+65 m ö.h.) – här har du en vidunderlig utsikt över Söderfjärden, Sundom by, skärgården och centrum av Vasa. Utsiktstornets panoramaskyltar berättar vad du ser i olika riktningar.
Längs Öjbergets motionstrappa trappar du sen tryggt ner till stadionområdet, där platsens grillhus alltid är öppet.
Mera om Öjberget stigen hittar du i denna informationsbroschyr (pdf) som fritt kan laddas ner.
-
På vintersportcentret Öjberget kan du åka slalom och terrängskidor och idka friluftsliv. Inom synhåll från skidcentret finns också terrängskidspår och en pulkbacke för familjens minsta. På området finns en grillkåta där man kan grilla korv samt en skidstuga där Vasa skidklubb har ett kafé.
På berget finns också konditionstrappan som har 271 trappsteg och är öppen för alla. På sommaren kan platsen användas t.ex. för en utfärd: genom att höja konditionen i sluttningen eller vandra längs en naturstig där terrängen är intressant och varierande.
ojberget@vaasa.fi
https://www.vaasa.fi/sv/bo-och-lev/fritid/idrott-och-friluftsliv/utomhusidrottsplatser/ojberget/
-
Öjen ligger ca 4 kilometer söder om Vasa och längs Öjens naturstig, 4,5 km, finns elva informationstavlor som hjälper vandraren att bekanta sig med naturen på området, med läkeväxter och med gammal folktro. Vandringsslingan är lätt att gå eftersom terrängen bara är svagt kuperad. Då man vandrar på stigen är det skäl att tänka på att spångarna kan vara hala beroende på vädret. Det tar ca 2,5 – 3 timmar att gå stigen.
Service: Vid stigen finns en rastplats med bord, bänkar , eldstad och utedass.Till naturstigen kommer man från den parkeringsplats som finns vid Myrgrundsvägen (nr 6741). Från parkeringsplatsen fortsätter man till fots längs Öjenvägen ca 300 meter tills man ser en liten bro som leder till naturstigen samt informationsskyltar på vänster sida.https://www.luontoon.fi/sv/leder/ojens-naturstig-vasa-34912-sv
-
Naturmotionslederna i Vasa har sammanfogats till ett cirka 70 kilometer långt enhetligt nätverk, som invigdes i september 2025.
Arbetet med att enhetliggöra naturmotionslederna i Vasa inleddes 2022, och under tre år har lederna förbättrats, enhetliga skyltar har satts upp i terrängen och en modern digital karta över nätverket har tagits fram.
Nätverkets leder går på mark som staden äger i olika stadsdelar. Längs lederna finns eldplatser, badstränder, lekparker, platser för utomhusmotion och annat att uppleva. Lederna är utmärkta med vägvisare och informationstavlor samt på en digital karta.
-
Friluftsmål och leder i tjänsten Luontoon
Tjänsten Luontoon samlar alla friluftsmål, leder och tjänster i hela Finland. Syftet med tjänsten är att främja människornas och naturens välbefinnande genom att göra det lättare att hitta objekt och leder samt genom att hjälpa till att planera utflykter och vara aktiv i naturen.