
Artikelkategorier: Nyheter
Kaféföretagare till Metviken väljs i en auktion som börjar idag
Publicerad: 9.5.2025
Vasa stad söker en kaféföretagare till Metviksparken för sommarsäsongen 2025. En hyresgäst till kaféet söks i en auktion som är öppen i tjänsten Huutokaupat.com 9.5–19.5.2025 till kl. 12.00
Öppna anmälan i tjänsten Huutokaupat.com
En auktion ordnas eftersom det är det enklaste och snabbaste sättet att snabbt få verksamhet uppstartad. Den nu aktuella modellen som omfattar ett hyresavtal är inte en offentlig upphandling och upphandlingslagen tillämpas inte.
– Så här säkrar vi att kaféverksamhet kommer igång inför sommarsäsongen. Samtidigt får vi erfarenhet av om hyresavtal är en fungerande modell för denna verksamhet, säger kommunteknikdirektör Jukka Talvi.
När sommarsäsongen närmar sig har man insett att tidtabellen är en utmaning för potentiella aktörer. Många företagare har redan under våren bundit upp resurser och personal, och det är kanske inte möjligt att påbörja ny verksamhet mitt under säsongen. Ett hyresavtal möjliggör en lägre tröskel att delta och snabbare uppstart av verksamhet.
Genom försöket med hyresavtal får staden praktiska erfarenheter för att kunna avgöra vilket förfarande som vore det ändamålsenligaste under de kommande åren. Ännu har staden inte fattat beslut om huruvida kaféaktörer inför nästa säsong kommer att konkurrensutsättas inom ramen för ett avtal om användningsrätt eller om lokalen även då hyrs ut med ett hyresavtal. Efter sommarsäsongen ser staden tydligare fördelarna med olika alternativ, och kan utforma en långsiktig lösning för kaféverksamheten i Metviksparken.