
Artikelkategorier: Nyheter
LäsBattle lockade hundratals elever: ”60 procent av dem som deltog läser mera nu”
Publicerad: 22.5.2025
LäsBattle-utmaningen i skolorna i Vasa inspirerade hundratals elever till att läsa böcker. Utmaningen var en del av verksamhetsmodellen Läsande skola, där läsning stöds på ett synligt och systematiskt sätt i skolorna.
Under våren har det i årskurserna 7–9 och årskurs 6 i Vasa pågått en LäsBattle-utmaning. Under läsutmaningen fick eleverna genom att läsa tre verk en möjlighet att delta i utlottningen av fina priser. Priserna sponsoreras av Mannerheims barnskyddsförbunds förening i Vasa.
– All typ av läsning var tillåten i den här utmaningen, dvs. verket fick vara till exempel en serie, novell, tidning, e-bok eller ljudbok. Lästiden var ett par månader, berättar läraren och projektarbetaren Heta Pentsinen vid Onkilahden yhtenäiskoulu.
Deltagarna var 230 och läsningen ökade
Syftet med LäsBattle var att locka elever i åk 7–9 att börja läsa allt möjligt.
– Deltagarna var ca 230, och varje läsare är ett plus! Enligt den respons som eleverna gett läser 60 % av dem som deltog nu mera än före utmaningen, berättar lärare och projektkoordinator Outi Närvä vid Variskan yhtenäiskoulu.
Nästa läsår får LäsBattle en fortsättning och utvidgas då enligt lärarnas önskemål så att det gäller hela den grundläggande utbildningen.
Läsningen ska vara så rolig att intresset ökar
LäsBattle riktades den här våren till åk 7–9, eftersom en nedgång i läsintresset där syns tydligast. Eleverna i åk 1–6 läser mera, men också i de här skolorna försöker man inspirera eleverna till att läsa på många olika sätt.
Marika Viita är lärare i modersmål och litteratur samt S2-lärare vid Nummen koulu (S2 = finska som andra språk och litteratur).
Läsning är en kär hobby för Viita och en viktig del av hennes jobb är att inspirera eleverna till att läsa.
– I dagens läge konkurrerar så många saker vid sidan om läsningen om barnets tid, vilket innebär att läsningen måste göras fördelaktig ur barnets perspektiv. Jag har som mål att göra den tid som går åt till läsningen så rolig att den väcker ett intresse hos barnen, beskriver Viita.
Böcker finns alltid framlagda i klassen
Inspirationssätt i Nummen koulu är till exempel läsutmaningar och små priser samt sago- och läsraster. Nästa läsår tar skolan sig an en läsutmaning på en miljon sidor.
Också exemplets makt är viktig.
– Vi vuxna i skolan för fram vår läsning: när eleverna har läslektion i den egna klassen, läser också läraren en egen bok. På väggen i skolans matsal finns en tavla, där alla de böcker som lärarna läst antecknas, berättar Viita.
Läsningen görs också annars mycket synlig i skolan. I Viitas klass finns det alltid böcker framlagda, och böckerna läggs fram så att pärmarna syns på ett lockande sätt.
– En miljö som stöder läsning skapar en uppfattning om att läsning är ett viktigt och meningfullt sätt att använda tiden. Det är också viktigt med samarbete med biblioteket och stöd av familjerna.
Lästeam bland lärarna i alla skolor
LäsBattle är en del av modellen Läsande skola inom den grundläggande utbildningen i Vasa, vilken grundar sig bland annat på Utbildningsstyrelsens verktyg Läsande skola.
Närvä betonar att läsfärdighetsarbetet är en gemensam sak i skolan.
– Hela arbetsgemenskapen och alla läroämnen i grundskolan tar ansvar för elevernas läsfärdigheter och inspiration till att läsa. Vi har har i alla skolor i Vasa också lästeam bland lärarna. När eleven läser mera, syns det genast i lärarens arbete. Ordförrådet växer och eleven kan använda språket på ett helt annat sätt.