
Artikelkategorier: Nyheter
Ny gatukonst i Vasa som en del av ett internationellt evenemang
Publicerad: 23.6.2025
I sommar får Vasa ny gatukonst på olika håll i staden. Nya målningar har tillkommit vid stadssidan av viadukten, på Brändö, i Vöråstan och i Sandviken. Väggmålningarna är en del av det internationella gatukonstevenemanget Meeting of Styles, som ordnas 27–29 juni 2025.
Sammanlagt åtta nya verk finns nu i olika stadsdelar. Som målningsytor har konstnärerna använt Vasa Elnäts transformatorbyggnader.

Upptäck målningarna
Verken kan ses bland annat:
- på Brändö längs vägen till Smulterö (Beckögatan 1) och
- vid stadssidan av viadukten.
- I Sandviken har flera målningar tillkommit längs Tegelbruksgatan (Tegelbruksgatan 10, 44, 45).
- I Vöråstan har en transformatorbyggnad målats i södra kanten av Tiklasparken (Fiskaregatan 14).
Vasa stads kulturservice har tillsammans med kommuntekniken varit med och möjliggjort evenemanget genom att erbjuda målningsytor. Även underfarter kommer att målas under sommaren.
– Evenemang som Meeting of Styles berikar stadskulturen, väcker diskussion och för in nya uttrycksformer i det offentliga rummet. Det stärker också ungas delaktighet och främjar en mer öppen och konstvänlig stadsmiljö, säger Ilkka Nyqvist, kulturproducent vid Vasa stad.

Internationellt gatukonstevenemang samlar toppnamn i Vasa i juni
Meeting of Styles ordnas 27–29 juni på Wasa Graffitilandia (Institutsgatan 8). Det är ett internationellt välkänt gatukonstevenemang som samlar toppkonstnärer från hela världen och ger lokalinvånarna en chans att uppleva visuell kultur i sin egen närmiljö.
– Vi ville skapa ett öppet och avgiftsfritt galleri, tillgängligt dygnet runt, mitt på gatorna för alla att ta del av, säger Aku Siik, ordförande för Katukulttuuri ry, som står bakom projektet Back to the Streets vid Wasa Graffitilandia.