Förbigå menyn
Trafikljuset lyser grönt, i bakgrunden en stadsgata med bilar.

Artikelkategorier: Nyheter

Tillfälliga avstängningar i korsningen mellan Skolhusgatan och Korsholmsesplanaden från och med 8.10

Publicerad: 7.10.2025

I korsningen mellan Skolhusgatan och Korsholmsesplanaden installeras trafikljus, och arbetet påverkar trafiken från och med 8.10.2025. Arbetet utförs i två skeden, vilket innebär att en del av Korsholmsesplanaden tillfälligt stängs av vid två olika tidpunkter. Arbetet påverkar inte trafiken längs Skolhusgatan utan den löper som vanligt.

Arbetet beräknas ta cirka sex veckor, det vill säga 8.10-19.11.2025. Arbetet utförs i två delar.

I det första skedet stängs den del av Korsholmsesplanaden som vetter mot Rådhusgatan. Då är det inte möjligt att svänga från Skolhusgatan till Korsholmsesplanaden mot Rådhusgatan. Det första skedet varar i tre veckor.

I det andra skedet stoppas trafiken från Strandgatan till Skolhusgatan, vilket innebär att det inte går att svänga från Skolhusgatan till Korsholmsesplanaden mot Strandgatan. Det andra skedet varar i ytterligare tre veckor.

Arbetet påverkar inte trafiken längs Skolhusgatan utan den löper som vanligt. Trafiken dirigeras på Skolhusgatan vardagar kl. 7.00–15.30, och under övriga tider regleras trafiken med tillfälliga trafikljus.

Påverkar även kollektivtrafiken

Inom kollektivtrafiken kör linjerna 1, 4, 4V, 7, 7K och 12 direkt längs Rådhusgatan. Linjerna kör inte längs Korsholmsesplanaden eller Skolhusgatan.

Därmed kör dessa linjer inte via de nämnda hållplatserna:

  • Sandviksgatan 5 (centralsjukhuset)
  • Sandviksgatan 2 (centralsjukhuset)
  • Sandviksgatan 11
  • Sandviksgatan 8 / simhallen

Linjerna 21 och 30 kör enligt normal rutt. Ändringarna uppdateras i reseplaneraren när arbetena inleds.

Läs mer: