Förbigå menyn

Kom och träffa konstnären: Juliana Hyrri

Artikelkategorier: Museer och utställningar

Konstnären och serieskaparen Hyrri berättar om sina verk

På Tikanojas konsthem ordnas en konstnärsträff med bildkonstnären, konstmålaren och seriekonstnären Juliana Hyrri i anslutning till grupputställningen Jag är inte rädd – finländska samtida illustratörer som dyker in i barnens och de ungas värld lördag 18.4 kl. 14.

Hyrri är i år nominerad till Serie-Finlandiapriset för sin seriebok Lellikki som skildrar konflikter i barnens liv och som också visas på utställningen. Vinnaren av Serie-Finlandia offentliggörs i slutet av mars. Under konstnärsträffet berättar Hyrri om sina verk som visas på utställningen och om sitt arbete.
Hyrri belönades med statspriset i serie- och illustrationskonst 2023, och hennes verk har visats på bred front i Finland och internationellt. Lellikki är Hyrris tredje serieroman.

Tillställningen hålls på finska på Tikanojas konsthem, och den ingår i priset på inträdesbiljetten till museet.

Bilder:
Porträtt, Otto Virtanen.
Utställningen: Noora Lehtovuori.