Förbigå menyn

Norrvalla XC-RUN 2025

Artikelkategorier: Idrott och hälsa

Välkommen på löpfesten Norrvalla XC-Run och ÖIDM & SFIM i terränglöpning 20.9.2025

Terränglöpning för såväl allmän klass, knattar, ungdomar och veteraner: alla klasser är samtidigt motionslopp och tävlingslopp –
man tar det i den takt man själv önskar!

Motionsklassen är 4 km där deltagarna kan representera förening, arbetsplats, kompisgäng eller sig själv.

Tävlingen är samtidigt SFIM och ÖIDM i terränglöpning 2025. Deltagare över 35 år kan också delta i veteran DM där det finns klasser med 5 års mellanrum upp till 70 år, sträckorna är 4 eller 6 km beroende på åldersklass. För att delta i veteran DM behöver man representera en ÖID-veteran förening(dessa finns nämnda längre ner).

Deltagare som har en tävlingslicens kan delta i DM och SFIM för juniorer med sträckor 1 – 4 km och DM i allmän klass som är 6 km.

Banorna som sträcker sig genom Norrvalla-områdets fina terräng är 0,5 km (endast för knatteloppet), 1 km och 2km. De två längre rutterna är de samma som kommer att fungera som terräng-FM-banor om tre veckor (11.10)