Förbigå menyn
Sisäsatama ilmakuva

Artikelkategorier: Nyheter

Upphandlingen av kafé- och terrasstjänsterna vid Kuntsi avbröts – staden siktar på att hitta en lösning

Publicerad: 27.5.2026

Vasas kultur- och idrottsnämnd behandlade sökandet av en kafé- och terrassföretagare till Kuntsi museum för modern konst vid sitt sammanträde 26.5.2026.  Nämnden beslutade avbryta upphandlingsförfarandet.  Som lösning föreslås ett nytt upphandlingsförfarande, i vilket de som är intresserade kan delta.

För kaféet och terrassen vid Kuntsi museum för modern konst i Inre hamnen har en ny företagare sökts under våren genom ett anbudsförfarande. Vasa stad fick inom den utsatta tiden en ansökan, vilken inte kunde godkännas, eftersom den avvek från villkoren i anbudsförfrågan och inte var enligt anbudsförfrågan på det sätt som förutsätts i upphandlingslagen.

Kultur- och idrottsnämnden beslutade vid sitt sammanträde 26.5.2026 att avbryta upphandlingsförfarandet för kafé- och terrasstjänsterna.  Ett godtagbart skäl för att avbryta ett upphandlingsförfarande är bland annat att det inte kom in ett enda anbud som uppfyllde kraven i anbudsförfrågan.

– Det fanns ett större intresse, men villkoren i anbudsförfrågan var strama.  Genom avbrytandet strävar vi efter att säkerställa att alla som är intresserade blir jämlikt beaktade, konstaterar museidirektör Elina Bonelius.

Som lösning föreslås ett nytt upphandlingsförfarande, i vilket de som är intresserade kan delta.

– Vi utreder möjligheten till ett förhandlat förfarande.  Förhandlingarna förs i mån av möjlighet med alla intresserade, säger bildningsdirektör Salme Sulander.

Målet är att få en långvarig producent för tjänsterna

Stadens strävan har varit att det den här sommaren skulle finnas verksamhet på museets kaféterrass.  Den önskade tiden för inledande av verksamheten var i mitten av juni, men det visade sig av många orsaker vara en alltför optimistisk bedömning.

– Det skulle vara viktigt att så snabbt som möjligt kunna diskutera verksamheten på Kuntsis terrass med intresserade företagare om vilka ändringsarbeten staden borde göra för att företagsverksamheten på terrassen ska kunna ordnas ändamålsenligt i framtiden och för att vi ska få en långvarig företagare.  Och också om det redan den här sommaren kan ordnas någon verksamhet på terrassen inom de nuvarande ramarna, säger bildningsdirektör Salme Sulander.

Efter sommarsäsongen är planerna att göra de ändringsarbeten som krävs.

Tjänsteproducenten hyr kafé- och kökslokalerna i museet samt terrassen med cirka 200 platser utanför museet på dess västra sida. Dessutom ingår i helheten ett toalettutrymme i närheten av terrassen. Staden ansökte om bygglov för terrassen under våren.

För mer information, kontakta museidirektör Elina Bonelius, tfn +358 40 487 2856, elina.bonelius@vasa.fi och bildningsdirektör Salme Sulander, tfn +358401216770, salme.sulander@vasa.fi