Förbigå menyn
Sjätteklassarna Noora Ekholm, Laura Ekholm och Dang Phuc i Variskan yhtenäiskoulu fick testa arbetsmetoderna i STEAM-klassen, som att göra kopplingar.

Artikelkategorier: Nyheter

Variska får en ny STEAM-klass på hösten

Publicerad: 22.1.2026

På hösten startar en ny STEAM-klass i enhetsskolan Variskan yhtenäiskoulu. Ordet STEAM är en förkortning av de engelska orden Science (vetenskap), Technology (teknik), Engineering (ingenjörskonst), Arts (konst) och Mathematics (matematik).

I STEAM-klassen får eleverna lära sig framtidens kunskaper i grupp tillsammans med andra likasinnade.

– På matematiklektionerna övar vi inte bara på att räkna utan också på att koda och lösa problem. I fysik och kemi fördjupar vi oss i experimentellt arbete och bygger exempelvis batterier av potatis, tillverkar tvål och gör andra intressanta experiment, säger Aino Norja och Juuso Norja, lärare i matematiska ämnen.

I STEAM-pedagogiken används teknik, naturvetenskap och konst som verktyg för att närma sig undervisningen i självinstruktion, sociala färdigheter och kritiskt tänkande.

– Vi startar STEAM-klassen för att vi vill hänga med i utvecklingen och ge eleverna möjlighet att aktivt delta i Vasas energiutbildningsstig, säger tf rektorn för Variskan yhtenäiskoulu Johanna Mäki-Torkko.

Samarbete med teknikföretag i Vasa

Eleverna som väljs till klassen har möjlighet att bredda och fördjupa sina kunskaper genom tillvalsämnen.

Önskan är att klassen ska besöka olika företag inom teknikbranschen och samarbeta med dem. Samtidigt får eleverna en inblick i hur vetenskap och teknik syns i arbetslivet. Samarbete görs även med Vasa universitets LUMA-center.

Blivande sjundeklassare inom elevupptagningsområdet kan ansöka till STEAM-klassen

Till den nya klassen söks elever som är intresserade av naturvetenskap och vill lära sig mer om temat tillsammans med andra i en motiverad grupp.

Ansökningstiden till klassen pågår just nu och den sista ansökningsdagen är 12.2.2026. Sjätteklassare i Variskan yhtenäiskoulu samt de i Nummen koulu och Huutoniemen koulu kan ansöka till STEAM-klassen i Variskan yhtenäiskoulu.

Mer information om ansökan kan fås via Wilma eller genom att kontakta rektorerna i Variskan yhtenäiskoulu:

  • tf rektor Johanna Mäki-Torkko
  • biträdande rektor Johanna Hännikäinen

STEAM-klassen presenteras för sjätteklassarna i Nummen koulu, Huutoniemen koulu och Variskan koulu under januari 2026.

Vasa har en energiutbildningsstig som sträcker sig från småbarnspedagogiken till högskolorna. I Nordens energihuvudstad Vasa behärskar elever och studerande framtidens arbetslivsfärdigheter och energikunskap.

Sjätteklassarna Mai Hannula, Noora Ekholm, Laura Ekholm och Dang Phuc i Variskan yhtenäiskoulu fick testa arbetsmetoderna i STEAM-klassen, som att utforska experimentell kemi, under ledning av läraren Aino Norja.