Förbigå menyn
kokous

Artikelkategorier: Nyheter

Vasa ordnar seminarium om städernas kristålighet

Publicerad: 20.10.2026

Vasa stad ordnar fredagen den 6 november ett seminarium i Silverias auditorium om städernas beredskap och kristålighet. Tillställningen sammanför sakkunniga från olika sektorer för att fundera på hur vi tillsammans kan anpassa oss och klara oss i föränderliga förhållanden. Seminariets huvudspråk är finska.

På seminariet närmar man sig temat från flera perspektiv. Diskussion förs till exempel om hur klimatförändringen borde beaktas i stadsplaneringen och hur krissituationer kan övas på förhand.

Med är talare från Vasa stad, Lahtis stad, Vasa universitet, Försörjningsberedskapscentralen, Finlands Röda Kors, Räddningsinstitutet och Österbottens räddningsverk.

Seminariet, som pågår hela dagen och är gratis, riktar sig till sakkunniga och myndigheter, beslutsfattare och intressegrupper från Vasa och närområdena, vilka jobbar med stadsutveckling, planering av markanvändningen, beredskap, säkerhet och infrastruktur.

Beredskap förutsätter uppdaterad information

Temat för seminariet valdes utgående från ett praktiskt behov av information. På Vasa stad har det observerats att en föränderlig verksamhetsmiljö förutsätter kontinuerlig inlärning om beredskap och kristålighet.

– Vi behöver allt mera information om hurdana saker man bör förbereda sig på vid planeringen av markanvändningen, och hurdana lösningar det redan har tagits i användning på annat håll, säger Vasa stads planläggningsdirektör Päivi Korkealaakso som bakgrund till evenemanget.

I Vasas färska strategi är stadens mission att vara den tryggaste och lyckligaste staden. Tryggheten utgår för sin del från beredskap.

– Ju bättre vi förbereder oss på förhand, desto bättre kan staden agera också i olika störningssituationer, säger Korkealaakso.

Kriståligheten bygger på samarbete

Deltagare från olika organisationer önskas till seminariet. Enligt Korkealaakso kan ingen utföra stadens beredskapsarbete ensam, utan det behövs flera aktörers samarbete för detta.

– Vi ville skapa ett evenemang, där sakkunniga från olika sektorer och organisationer kan lära sig om ämnet tillsammans och samtidigt förstärka sina nätverk för att bereda sig på framtida utmaningar.

Till seminariet ska man anmäla sig senast 29.10, eftersom antalet platser är begränsat.

Bekanta dig med programmet och anmäl dig: vasa.fi/stadsmiljoseminarium2026