Förbigå menyn

Kontaktuppgifter och betjäningstider

Byggnadstillsynen finns på adressen Kyrkoesplanaden 26, 4e våningen. Vårt kontor är öppet vardagar kl. 9.00-11.00 samt 11.45-15.00. Lovberedarnas telefontider är måndagar och tisdagar samt torsdagar och fredagar kl. 9.30–11.00.

Om ditt ärende gäller en elektroniskt inlämnad lovsansökan eller ett lovärende i anslutning till den, ta kontakt i första hand via e-tjänsten. Användningen av den elektroniska tjänsten förutsätter skapande av ett användar-ID, och inlämnande av en lovansökan kräver stark identifiering.

I övriga lovärenden tag kontakt via email; byggnadstillsynen.lov@vasa.fi. För att påskynda ärendets behandling nämn också objektets fastighetsnummer och adress i ditt meddelande.

I ärenden som gäller webbtjänsten, fakturering eller fastighetsuppgifter, vänligen kontakta byggnadstillsynen.kundtjanst@vasa.fi.

Information om arkivtjänster fås via linken ovan.

Ifall du vill träffa en lovberedare, vänligen boka tid på förhand. Ring innan du kommer!

Ledning

Paula Frank,
Byggnadsinspektör
paula.frank@vaasa.fi
040 132 6082

Lovberedning och rådgivning

Juha Jääskeläinen

Lovarkitekt

juha.jaaskelainen@vaasa.fi

040 675 0109

 

Telefontid må, ti, to, fre kl.9.30-11.00.
Susanna Filla

Lovarkitekt

susanna.filla@vaasa.fi

0400 680 448

 

Telefontid må, ti, to, fre kl.9.30-11.00.
Ingela Borgmästars

Lovarkitekt

ingela.borgmastars@vaasa.fi

0400 464 942

 

Telefontid må, ti, to, fre kl.9.30-11.00.

 

OBS! Sitter i Styrelsegården, Vasaesplanaden 10.

 

 

Syner och inledande möten

Sören Häggblad
Granskningsingenjör
soren.haggblad@vaasa.fi
040 773 6627

Tommy Wallin
Granskningsbyggmästare
tommy.wallin@vaasa.fi
0400 669 443

Juha-Pekka Hintsala
Granskningsingenjör
juha-pekka.hintsala@vaasa.fi
0400 497 800

FVA- och ventilationssyner

Harri Suoranta
VVS-byggmästare
harri.suoranta@vaasa.fi
040 569 6700

Administration

Kristina Tuomisto

Servicesekreterare

kristina.tuomisto@vaasa.fi

040 548 2938

Fakturering
Mia Tompuri

Lovassistent

miac.tompuri@vaasa.fi

0400 747 334

Byggnadsregister
Lisbet Kroksjö

Lovassistent

lisbet.kroksjo@vaasa.fi

040 778 1425

Lovärenden
Kety Kuusaru på studieledighet

Lovassistent

 

Arkivtjänster