
OLKA-verksamhet i Nykarleby och Jakobstad!
Artikelkategorier: Seminarier, föreläsningar och möten
OLKA är koordinerad organisations- och frivilligverksamhet på sjukhus/hälsocentraler
OLKA-verksamhet finns idag på 20 orter runtom i Finland och har funnits på Vasa centralsjukhus sedan 2019. Målet med OLKA-verksamheten är att stöda patienter och närstående samt fungera som en kanal till sjukhus för föreningar och organisationer. Verksamheten kan se olika ut på olika orter och verksamhetsenheter: t.ex. sjukhusfrivilliga och kamratstödjare som diskuterar med patienterna, OLKA-punkter där föreningarna har material och broschyrer eller temadagar där föreningen berättar om sin verksamhet och träffar patienter, besökare.
Hittills har verksamheten varit riktad enbart till specialsjukvård men nu utvidgas OLKA-tjänsterna också till andra orter inom Österbottens välfärdsområde. Till Nykarleby Hälsovårdscentral planeras nu en OLKA-punkt där föreningarna har mappar med material som besökare får ta. I Malmska sjukhuset i Jakobstad finns redan två OLKA-punkter med mappar och där kan också föreningen boka in en temadag. På Malmska finns också sjukhusfrivilligverksamhet.
Vi finns på plats och informerar om verksamheten tisdag 17.9 kl 10-12 vid Nykarleby hälsovårdscentral och kl. 13-15 vid fd cafeterian vid Malmska sjukhuset i Jakobstad.
Kom från föreningen och gör er egen mapp till OLKA-punkterna! Vi delar ut OLKA mappar och plastfickor som ni får fylla med det material ni önskar dela ut eller så kan ni hämta en mapp och senare föra den till OLKA-punkten/punkterna.
Anmäl ditt deltagande: olka@pohy.fi eller Viveca Salminen +358 40 7333 471
Sprid gärna denna information vidare!