Vaasan aavekävely
Artikelkategorier: Litteratur Utflykter och guidade rundturer
Tervetuloa matkalle aaveiden Vaasaan!
Missä kulkee kaupungin haamulinja? Miten onnistuivat konsulinna Moen seurapiirijuhlat kieltolain aikaan – ja jatkuvatko juhlat yhä? Miksi kaupungin työntekijät eivät mielellään jää ylitöihin? Näistä ja myös muista kaupunkihistorian outouksista kuulet lisää Aavekävelyllä.
Opastettu kävelykierros kuljetaan Vaasan keskustan tuntumassa. Sen aikana kuulet tarinoita vaasalaisista aaveista, legendoista ja paikoista, joissa kerrotaan kummittelevan – sekä samalla myös tuulahduksia kaupungin menneistä ajoista ja historiasta.
Kierros on suunnattu nuorille ja aikuisille, eikä sitä suositella pienille lapsille (n. K-12). Kohtalaista peruskuntoa vaativan kävelyn kesto on noin 1,5 h ja pituus 3 km. Se tapahtuu ulkoilmassa ja toteutetaan säällä kuin säällä, joten varaa mukaan lämmin, säänmukainen vaatetus ja tarpeen mukaan sateenvarjo tai sadetakki. Jokainen kävelijä osallistuu tapahtumaan omalla vastuullaan.
Aaveoppaina toimivat Tiina Hautala ja Anneli Ketonen (suomeksi) sekä Kati Källman (ruotsiksi). Tarkista ruotsinkieliisten kävelyiden aikataulut omalta tapahtumasivultaan.