Förbigå menyn

Artikelkategorier: Nyheter

Ungdomsfullmäktige och äldrerådet ordnar gemensam kulturmässa

Publicerad: 10.4.2026

Vasa ungdomsfullmäktige och äldreråd ordnar 16.4 en kulturmässa som riktas till alla åldrar och är avgiftsfritt. Syftet med evenemanget är att föra samman ungdomar och seniorer som kan ha det roligt tillsammans.

Kulturmässan ordnas torsdag 16.4 kl. 17–20 vid Pensionärernas verksamhetscenter (Formansgatan 14). Evenemanget är avgiftsfritt.

Under evenemanget utlovas olika kreativa och aktiva workshoppar som besökarna kan delta i.

  • I konstworkshoppen kan besökarna rita och måla till exempel karikatyrer eller prova på att göra tatueringar på konstläder.
  • I musikworkshoppen sjungs det karaoke.
  • I lyrikworkshoppen får besökarna skriva egna raptexter.
  • I bakworkshoppen bakas det smakliga karelska piroger.

Workshopparna pågår kl. 17–19, och efter det finns möjlighet att umgås, dricka kaffe och smaka på pirogerna.

Målet är att främja möten mellan olika generationer

Ungdomsfullmäktige och äldrerådet har planerat evenemanget tillsammans. Ett gemensamt evenemang för ungdomar och äldre ordnades för första gången i fjol.

Målet med evenemanget är att främja möten mellan olika generationer. Workshopparna leds av ungdomar och seniorer tillsammans.

– Idén med evenemanget är att återigen föra samman ungdomar och seniorer som kan ha det roligt tillsammans. Deltagare i alla åldrar är välkomna att utmana sig i olika workshoppar. På programmet står även allsång, säger Sanni Lehtinen från Vasas ungdomsfullmäktige.